Engendering 'Civil Society'? discourses of women's organisations in Turkey
'Sivil Toplumu Yeniden Kurmak?': Türkiye'deki kadın örgütlerinin sivil toplum söylemleri
- Tez No: 744502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CATHERİNE ESCHLE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Strathclyde
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tez, kadın örgütlerinin Avrupa Birliği (AB) öncülüğünde Türkiye'de sivil toplumun teşviki ve kurumsallaşmasından nasıl etkilendiğini ve buna nasıl tepki verdiğini sormaktadır. Daha spesifik olarak, bu tez kadın örgütlerinin şu anda dolaşımda olan hegemonik sivil toplum anlayışını ne ölçüde yansıttıklarını veya ne ölçüde karşı çıktıklarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Kemalist, İslamcı, Kürt, feminist ve anti-kapitalist örgütlerden kadın aktivistlerle yapılan kırk bir yarı yapılandırılmış görüşmeyi ve grup belgelerini analiz etmek amacıyla feminist eleştirel söylem analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu verilerle ilgili dört ana ampirik argüman üretilmektedir. Bu tez Türkiye'deki kadın örgütü üyelerinin çeşitli sivil toplum söylemlerini dile getirdiğine; bu söylemlerin, Türkiye bağlamında genellikle temel ideolojik farklılıklar olarak görülenlerle çelişecek şekilde farklı örgütleri kestiğine; bu söylemlerin, Türkiye'deki kadın aktivistlerin, çoğu sivil topluma normatif bir ideal olarak bağlı kalsa bile, sivil toplumun baskın görüşlerini pasif bir şekilde yeniden üretmediğine; ve sivil topluma yönelik önemli eleştirilerin ve/veya direnişin sivil toplumun doğrudan reddedilmesinin aktivistler ve analistler arasında daha geniş ilgiyi hak ettiğine dair bulgulara sahiptir. Bu argümanlarla tez, Türkiye ve Orta Doğu'da sivil toplum ve Türkiye'deki kadın hareketi üzerine literatüre ve sivil toplumun feminist teorileştirmesi çalışmalarına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis asks how women's organisations are affected by and responding to the promotion and institutionalisation of civil society in Turkey, as led by the European Union (EU). More specifically, I enquire into the civil society discourses articulated by members of women's organisations in the country in order to evaluate the extent to which they reflect or contest hegemonic views of civil society currently in circulation. I employ feminist critical discourse analysis to make sense of forty-one semi-structured interviews conducted with women activists from Kemalist, Islamic, Kurdish, feminist and anti-capitalist organisations, and of their group documents. I make four main sets of empirical arguments about this data, namely that members of women's organisations in Turkey articulate diverse discourses of civil society; that these discourses cut across different organisations in ways that belie what are often seen as fundamental ideological differences in the Turkish context; that these discourses show women activists in Turkey do not passively reproduce dominant views of civil society, even if many cling to it as a normative ideal; and that there is evidence of important critiques of and/or resistance to civil society, and of its outright rejection, meriting wider attention amongst activists and analysts. With these arguments, the thesis contributes to the literature on NGO construction of civil society in Turkey and the Middle East, and on the women's movement in Turkey, and to the feminist theorisation of civil society.