Okul mutluluğu ile öğretmenlerin örgütsel güvenleri arasındaki ilişkinin incelenmesi (Giresun ili örneği)
Examining the relationship between school happiness and teachers' organizational trust (Giresun sample)
- Tez No: 744503
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHMAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma, okul mutluluğu ile öğretmenlerin örgütsel güvenleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2021 – 2022 eğitim öğretim yılında Giresun il merkezindeki, MEB'e bağlı kamusal ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 1802 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma için toplanan veri sayısı 363'tür. Araştırmada, veri toplama aracı olarak;“Kişisel Bilgi Formu”,“Okul Mutluluğu Ölçeği”ve“Örgüt İçi Güven Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizleri için, istatistiksel analizler kullanılmıştır. Verilere,“bağımsız t-testi”,“ANOVA analizi – Tukey HSD testi”,“Korelasyon analizi”ve“Regresyon analizi”uygulanarak araştırmanın bulgularına ulaşılmıştır. Araştırmada nicel yöntem kullanılmış olup; ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Bulgular ışığında, okul mutluluğu ile öğretmenlerin örgütsel güvenleri arasında pozitif yönlü yüksek düzeyli ilişki bulunduğu tespit edilmiş, ayrıca, okul mutluluğunun öğretmenlerin örgütsel güvenlerinin olumlu bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to analysis the relationship between school happiness and teachers' organizational trust. The participants of the research consists of 1802 teachers working in public primary, secondary and high schools in Giresun city center in the 2021-2022 academic year. The number of data collected for the research is 363. In the research, as a data collection tool;“Personal Information Form”,“School Happiness Scale”and“Intra-Organization Trust Scale”were used. For data analysis, statistical analyzes were used. Findings of the research were obtained by applying“independent t-test”,“ANOVA analysis - Tukey HSD test”,“Correlation analysis”and“Regression analysis”to the data. Quantitative method was used in the research; The relational screening model was used. In the light of the findings, it was determined that there was a positive high-level relationship between school happiness and teachers' organizational trust, and it was also concluded that school happiness was a positive predictor of teachers' organizational trust.