Bakım ve onarım işlerinde iş sağlığı ve güvenliği
Safety operations in maintenance
  1. Tez No: 409025
  2. Yazar: İBRAHİM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gediz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tüm yöntem bilimlerde olduğu gibi, İSG yaklaşımı gelişen bilim ve teknolojinin katkıları ile zaman içerisinde değişim ve gelişim göstermiştir. İş güvenliği kavramı, bireysel yaklaşımdan çok, yönetim ve çalışan işbirliği beraberliğinde, riskleri önceden tespit edebilme yaklaşımı önemi artmıştır. İş kazaları önlenebilirdir. Tehlike ve riskler önceden alınacak tedbirlerle ortadan kaldırılabilmektedir. İş kazalarında ana etken, İSG prosedür veya talimatlarının tam olarak uygulanmaması, ya da kurulan sistemin tam olarak çalıştırılamamasıdır. Günümüzde bilim ve teknolojinin hızlı gelişimi yaşamın tüm alanlarında etkisini göstermektedir. Bilim ve teknolojinin ülkelerin gelişmişlik seviyesine katkısı son derece önemlidir. Türkiye'de iş kazalarının yüksek olması ve azalma eğiliminde olmadığı sorusu ile karşı karşıya bırakmaktadır. İş kazaları, oransal olarak önlenebilir risk ve tehlikelerdir. İSG konusunda farkındalığın artırılması, prosedürlerin uygun şekilde işletilebilmesi için işçi, işveren, sendika, devlet ve sivil toplum kuruluşları ortak hareket etmelidir. Tüm tarafların İSG sistemine katılımının sağlanması son derece önem arzetmektedir. Bakım faaliyetleri, işletmede üretimin sürdürülebilirliğini sağlamak, yüksek kalitede ürün oluşturmak ve işletmeleri yoğun rekabet ortamında rekabetçi kılarak, işletmenin olağan akışını sekteye uğramasını önlemektir. Bakımın faaliyetlerinin kapsamı, üretim ekipmanları, makineleri, çalışma alanı ve ortamını güvenli halde tutmaktır. Bakımlar, bir plan dahilinde sürekli yapılan uygulamalar bileşenidir. Yetersiz veya eksik bakım işletme içerisinde tehlikeli durumlara, kazalara ve sağlık problemlerine ve geri dönüşümsüz hasarlara yol açabilmektedir. Yapılan bu çalışmada, güvenli bakım tanımı ve ana hatları tanımlanmıştır. Ayrıca bakım faaliyetlerinde tehlikelerin tanımlanması, Avrupa ülkeleri ve Türkiye'deki güvenli bakım süreçlerindeki iş güvenliği mevzuatı incelenmiştir. Tehlikeleri azalmak için organizasyonel ve pratik çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışmanın içeriğinde Avrupa bakım standartları ve bakım ile ilgili kaza istatistikleri verilerek bakım işlerinde iş güvenliğinin önemine dikkat çekilmesi hedeflenmiştir. Çalışmanın uygulama aşamasında kullanılan çizelgeler ekte ayrıca sunulmuştur. Bu çalışmada teorik ve pratik uygulamalar anlatılmıştır. Çalışmanın temelini oluşturan bakım, iş güvenliği, iş kazası kavramları tanımlanmış, bakım çalışmalarında meydana gelen iş kazaları istatistikleri değerlendirilerek çalışmanın önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde ise Alüminyum Döküm Fabrikasında Tesis Kaynaklı Riskler Analiz edilerek giderilmiş, Bakım Onarım Sürecini kazasız çalışması için gerekli yönetim sistemleri uygulamalı olarak raporlandırılmıştır. Uygulamalar, analiz ve değerlendirmelerin yorumlanması aşamasında mesleki bilgi birikimi, bireysel deneyim, gözlemler, yaşanan ya da tanık olunan örnek olaylardan da yararlanılmasını mümkün kılmıştır.
Özet (Çeviri)
As with all methodologies, OHS and development approach has changed over time, with the contribution of science and technology. The concept of work safety, rather than individual approaches in the management and co-workers tie, risks have increased the importance of approaches to detect in advance. Work accidents can be prevented. Hazards and risks can be eliminated with the measures to be taken in advance. The main factor in accidents at work, not the full implementation of OHS procedures or instructions, or can not run a full system established. Today, the rapid development of science and technology shows the effect in all areas of life. The contribution to the country's level of development of science and technology is extremely important. In the absence of occupational accidents is high and the downward trend has been confronted with the question of Turkey. Occupational accidents are avoidable risks and dangers proportionally. Increasing awareness on OSH, workers to be operated in accordance with the procedures, employers, trade unions, government and civil society must act together. OHS system to ensure the participation of all parties exhibit extremely important. Maintenance activities to ensure the sustainability of the production company, to create high-quality products and making businesses competitive in a highly competitive environment, to prevent the interruption of the normal course of business. The scope of maintenance activities, production equipment, machines, work area and keep the environment safe state. Maintenance is made permanent component applications within a plan. Add in a dangerous condition or lacking care business, accident and health problems and can lead to irreversible damage. Performed in this study, the safe maintenance definition and outlines are defined. In addition, identification of hazards during maintenance operations, safety were examined in safety maintenance legislation process in the European countries and Turkey. Dangers of organizational and practical solutions to reduce presented. In the context of work-related accident statistics European standards of maintenance giving and maintenance aimed to draw attention to the importance of safety in maintenance work. Items used in the implementation phase of the study was also presented in the appendix. This study discusses the theoretical and practical applications. Maintenance forms the basis of work, work safety, defined concepts of occupational accidents, accidents at work occurred in maintenance statistics have attempted to put forward the importance of evaluating the work. In the practical part of the study sourced Aluminum Casting Factory was removed by Risk Analysis Facility, Maintenance Process has been reported in applied management systems needed for accident-free operation. Applications, analysis and interpretation of assessment at the stage of professional knowledge, personal experience, observations, has made the enjoyment experienced or witnessed in the case possible