Belediyelerin örgüt ve yönetim yapılarındaki temel sorunlar ve İzmit Büyükşehir Belediyesi'nde bir uygulama
Basic questions in the organization of and administrative structures of municipalities and an application in İzmit Grater City Municipality
  1. Tez No: 74451
  2. Yazar: HASAN HAYRİ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ÖNGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
ÖZET Yerel yönetimler, halka en yakın yönetimler olarak demokratik rejimin yerleşmesi ve işlemesinde en etkin rolü oynamaktadır. Demokrasi yerel yönetimlerden başlıyarak sağlıklı bir gelişme gösterebilir. Yerel yönetimler ne kadar güçlü ve etkin olursa ulusal düzeydeki demokrasi de o kadar başarılı ve etkin olur. Yerel yönetimler olarak yaşamımızda en fazla etkinliği olan belediyeler bireylerin ortak ihtiyaçlarım karşılamak, sosyal, kültürel, ekonomik gereksinimlerini en sağlıklı şekilde yerine getirmekle yükümlülerdir. Türkiye'de bölgesel ekonomik ve sosyal nedenlerden kaynaklanan göç hareketi kırsal alandan kentlere doğru sağlıksız bir boyutta devam etmektedir. Bununla birlikte kent sorunları ve belediyeler ilgi odağı olmuş, buna karşılık yerel yönetimlerde alman mali ve idari önlemlere karşın sonulların çözümünde yetersiz kalınmıştır. Hızlı nüfus artışı ve kaynakların yetersizliği, sorunlara kalıcı çözümler üretilmemesi sonucunda merkezi yönetimler güç durumda kalmıştır. Kamu hizmetlerinin yerinden yönetim, verimlilik, etkinlik ve demokratik katılım ilkelerine uygun olarak yürütülmesini sağlamak için, merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasında görev ve kaynak bölüşümünün yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Çalışmamızda yaşamımızda önemli bir yer tutan belediyeler konu olarak alınmıştır. Genel olarak belediyelerin yönetim ve örgüt yapılan, belediye kanunu ve uygulama sırasındaki karşılaştırma, bunların teorileri ile karşılaştırmaları ve İzmit Büyükşehir Belediyesindeki uygulama çalışmamızın temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The local governments, as the nearest governments to the people are playing the most effective role in the operation and establishing the democratic system regime. The democracy can show a healthy development by starting from the goverments. How strong local governments becomes powerful and effctive, the democracy at the national level becomes succesful and effective accordingly. As local governments, the municipalities which have the highest effectiveness on our lives, have the obligations to meet the common needs of individuals, and to fulfill their social cultural and economical reguirements in a healthy way. The emigration mowements which originates from the regional economiral and social causes are continuing from rural areas to urban areas in anunhealthy dimension. However, the urban guestions and municipalities had, become the focus of interest, and in spite of the financial and administrative measures taken, it has been proved that they are insufficient. As a result of fast population increase, insufficiency of resource, and the inability of producing permament solutions to the problems left the central governments in a very difficult position. It is necessary to redistribute the duties and resources between central government and local governments in order to provide the realisation of the puplic services in accordance with the principles of governing locally, effectiveness and the democratical participation. In this work of ours, the Municipalities which has an important place in our lives were taken as subject. In general, the administrative and organization