Yükseköğretimde acil uzaktan öğretim süreci deneyimleri: Bir durum çalışması örneği
Experiences of emergency remote teaching process in higher education: A case study
  1. Tez No: 744537
  2. Yazar: ESRA TANRIBUYURDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT BAHADIR KERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı, COVID-19 pandemisi nedeniyle yükseköğretimde uygulanan acil uzaktan öğretim süreci deneyimlerini incelemektir. Bu amaç kapsamında Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) öğrencileri, akademisyenleri ve Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (UZEM) çalışan akademik personellerin deneyimleri incelenmiştir. Bu araştırmada durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmaya 871 öğrenci, 38 akademisyen ve 3 UZEM akademik personeli katılmıştır. Araştırmanın nicel verileri araştırmacı tarafından geliştirilen“COVID-19 Kaynaklı Uzaktan Eğitim Deneyimleri Değerlendirme Anketi”ve Ay, Oruç ve Özdoğru (2021) tarafından uyarlanan“COVID-19 Psikolojik Sıkıntı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Nitel veriler ise araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme formları kullanılarak toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğrenciler ve akademisyenlerin COVID-19 kaynaklı uzaktan öğretim sürecindeki öğretme ve öğrenme uygulamaları, derslerin tasarımı ve içeriği, öğretim materyalleri, ölçme ve değerlendirme ve uzaktan eğitim ortamı hakkında görüşlerinin genel olarak olumlu olduğu görülmüştür. Ancak öğrenciler, öğrenci-öğrenci ve öğrenci-akademisyen arasındaki etkileşimin zayıf olduğunu düşünmektedir. UZEM akademik personeli ile yapılan görüşmeler sonucunda da YTÜ'de acil uzaktan öğretim sürecinin başından itibaren canlı dersler yapıldığı ve güçlü teknik altyapıya sahip olunduğu ancak sınav dönemlerinde bazı ufak teknik sorunların yaşandığı anlaşılmıştır. Elde edilen bir diğer sonuç ise, YTÜ'nün mevcut LMS sisteminin yeterli olduğu ancak geliştirilebileceğidir. Bunun için de UZEM'de çalışan personel sayısı arttırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the experiences of the emergency remote teaching process applied in higher education due to the COVID-19 pandemic. In frame of this purpose, the experiences of Yıldız Technical University (YTU) students, academicians and academic staff working at the Distance Education Application and Research Center (UZEM) were examined. A case study design was used in this research. The study group of the research was selected by convenience sampling method. 871 students, 38 academicians and 3 UZEM academic staff participated the research. The quantitative data of the research were collected by using the“COVID-19 Source Distance Education Experience Evaluation Survey”developed by the researcher and the“COVID-19 Related Psychological Distress Scale”adapted by Ay, Oruç and Özdoğru (2021). Qualitative data were collected by using interview forms developed by the researcher. According to the research findings, it has been seen that the opinions of students and academicians about the teaching and learning practices, the design and content of the courses, the teaching materials, measurement and evaluation and the distance education environment in the COVID-19 source distance education process are generally positive. However, students consider that the interaction between student-student and student-academic is weak. As a result of the interviews with UZEM academic staff, it was understood that live courses were held from the beginning of the emergency remote teaching process at YTU and it had a strong technical infrastructure, but some minor technical problems were experienced during the exam periods. Another result obtained is that the existing LMS system of YTU is sufficient, but it can be improved. For this too, the number of personnel in UZEM should be increased.