M.Ö. 2. bin yılda Anadolu'daki çivi yazılı belgelerde kadınların mektuplaşmaları
Correspondence of women in cuneiform documents in Anatolia in second millenium B.C.
  1. Tez No: 744548
  2. Yazar: ÖZGE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLGÜNEY MASALCI ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Mektuplar, binlerce yıl öncesinden, yazının icadından bu yana haberleşme aracı olarak kullanılmıştır. Özellikle kadınların yazdığı veya onlara yazılan mektuplar her daim daha çok ilgi odağı olmuştur. Kadınların yazışmaları, dönemin şartlarını onların bakış açısından anlamamıza olanak sağlamıştır. Aynı zamanda yaşanılan dönemde gerçekleşen şahsi zorluk ve olanakları da yazan kişinin statüsüne göre değerlendirmek gerekir. Bu bağlamda, tezimizde MÖ II. Binde Anadolu'da ve Eski Asur devletinde yaşamış kadınların ailevi, sosyal ve siyasal olarak ne konumda olduklarını bizzat onların yazdığı veya onlara yazılan mektuplar aracılığıyla ortaya konulması istenmiştir. Anadolu'da II. bin yılda kayıt altına alınmış çivi yazılı belgelerin tercümeleri ve modern literatürün taranması sonucunda Asur Ticaret Kolonileri Çağında ve Hitit döneminde kadınlara ait mektup metinlerinin bulunduğu anlaşılmıştır. Bu mektuplarda Asurlu kadınların Anadolu'daki tüccar eşleri ile yazışmaları kronolojik olarak Hitit öncesi mektuplardır. Asurlu kadınlar ticarette aktif rol almış aynı zamanda ev idaresini ve çocuk bakımını da üstlenmişlerdir. Mektuplarda eşleriyle gerek ticari gerek şahsi konularda yazıştıkları anlaşılmaktadır. Çivi yazılı Hitit metinlerinde ise Hitit arşivinin bir devlet arşivi olması dolayısıyla kraliçe mektuplarına rastlanmıştır. Kraliçelerden Taduhepa ve Puduhepa'ya ait mektuplarda dini ve siyasi konular söz konusu olmuştur. Kadeş Antlaşmasında da mührü bulunan kraliçe Puduhepa'nın Mısır kral ve kraliçesi ile bizzat yazıştığı, diplomaside Hitit kralı ile aynı statüde anlaşılmaktadır. Hitit kraliçelerinin siyasi ve sosyal gücü mektuplara net bir şekilde yansımıştır.
Özet (Çeviri)
Letters have been used as a means of communication since the invention of the article, thousands of years ago. Especially the letters written or written to them have been the focus of attention to each of the more attention. The correspondence of women has allowed us to understand the terms of the period from their point of view. At the same time, it is necessary to evaluate the specific challenges and possibilities in the course of the person who writes the possibilities. In this context, we II in our thesis. In Anatolia and the old Assyrian state in Anatolia and the old Assyrian state, familial, social and politically, they were asked to be presented by letters written or written to them. In Anatolia II. As a result of the translations of the nail written documents recorded in the thousand and the scan of the modern literature, the Assyrian trade colonies are understood and the letter texts belonging to women in the Hittite period. In these letters, the correspondence of the Assyrian women with merchants in Anatolia are chronologically pre-Hittite letters. The Assyrian women also undertaken the household administration and child care in the trade. In letters, it is understood that they are corresponding to their partner in personal issues. In the written Hittite texts of the nails, the Hittite archive has been found to be a state archive. Religious and political issues in the letters of Taduhepa and Puduhepa of Queens. The Queen Puduhepa is understood in the same status as the corners correspondence with the Queen King and Queen of the Egyptian King and Queen in Cadish Treaty. The political and social power of Hittite queens is clearly reflected in the letters.