Mirza Feth Ali Ahundzade'nin komedilerinde söz varlığı
Vocabulary of Mirza Fath Ali Akhundzade in comedy
  1. Tez No: 744547
  2. Yazar: AZADA TAHİROVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YASTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Söz varlığı çalışmaları, bir toplumun kültürünü anlamak, kelime zenginliğini, dil servetini göstermek açısından önemlidir. Çalışmamızda, Azerbaycan tarihi ve edebiyatı için önemli şahsiyetlerden biri olan Mirza Feth Ali Ahundzade'nin komedilerinde yer alan söz varlıkları üzerinde bir inceleme yapılmıştır. Araştırma, Ahundzade'nin yaşadığı dönemin anlaşılması, bu döneme kadar varlığını sürdüren kelimelerin ve yalnız ağızlarda kalan kelimelerin tespiti bakımından önemlidir. Bu bağlamda, çalışmamızın ilk aşamasında Mirza Feth Ali Ahundzade'nin Hayatı ve Eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci aşamada söz konusu komedilerde bulunan öğelerin kavram alanlarına göre sınıflandırılması yapılmış, komedilerde geçen atasözleri, deyimler, ikilemeler ve kalıp sözler tespit edilmiştir. Son aşamada ise tespit edilen öğelerden bir sözlük oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Vocabulary studies are important to understand the language, thesaurus, and culture of the society. This study examines the vocabulary of the comedies of Mirza Fatali Akhundzade, one of the important figures in Azerbaijani history and literature. Through this, the study aims to understand the literacy language of the Ahundzade period and how these words survived in the modern Azerbaijani language. Fort his reason, the study initially examines the life and literary properties of the author. Then, the elements in the comedies were classified according to their conceptual fields, and the proverbs, idioms, reduplications, and stereotypes in the comedies were determined. In the last stage, a dictionary was created from the identified words.