Effects of spillover between financial and maritime markets on asset valuation
Varlık fiyatlamasında finans ve denizcilik piyasalarındaki yayılmanın etkileri
  1. Tez No: 744554
  2. Yazar: KENAN TATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORAL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, firma düzeyinde denizcilik ve finans piyasaları arasındaki bağlantıları ve ilişki yönlerini araştırmaktadır. Denizcilik firmalarıyla ilgili varlık fiyatları, her iki piyasadaki fiyat keşiflerine ve dinamik etkileşimlere bağlıdır. Bu piyasalar bir yandan firma performansına ve yatırımcı beklentilerine bağlı olarak denge seviyelerini belirleyen risk-getiri ilişkisi çerçevesinde incelenirken, diğer yandan hizmet konu olan navlun ve varlık arz ve talebinin ve beklentilerin her ikisinde de fiyatlandığı bir piyasa gözlemlemekteyiz. Bir pazardakı fiyatlama faktörlerini sorgulamak, bu dinamiklerin diğer pazardaki yatırımcıların karar setinin bir parçası olup olmadığıyla da ilgilidir. Analizde kullanılan veriler, aylık bazda Aralık 2002-Aralık 2021 aralığında ve dökme yük taşımacılığından liman hizmetlerine ve lojistiğe kadar önceden tanımlanmış beş denizcilik iş türünden ve 17 farklı ülkeden halka açık 48 denizcilik firmasını içermektedir.. Getirilerin hisse senedi, zaman ve risk boyutlarına göre değişmesine izin veren hem tek değişkenli hem de çok değişkenli yöntemler uygulanmaktadır. Bulgular, yalnızca beklenen getiri düzeyinde değil, aynı zamanda koşullu varyans düzeyinde de güçlü bir yayılmanin olduğunu göstermektedir. Denizcilik, finansal ve küresel gibi dışsal faktörlere ek olarak, tahmin edilen kovaryanslar ve varyanslar gibi içsel faktörlerin yayılımı da denizcilik alt sektörler arasında etkili olduğu gösterilmiştir. Son olarak, bu parametrelerin her ikisi de yatırımcıların bilgi setinin ve karar verme sürecinin bir parçası olduğu için, beklenen getirilerin ve koşullu kovaryansların eşzamanlı tahminine izin veren modeller, finansal ve denizcilik piyasaları arasındaki geri bildirimi ortaya çıkarmada daha etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the links and relationship directions between maritime and financial markets on a firm level. Asset prices related to maritime firms are prone to price discoveries and dynamic interactions from both markets. Those markets on one hand are subdued in the risk -return relationship setting equilibrium levels depending on firm performance and investor expectations, and on the other hand, we observe a market where demand and supply for services as well as expectations for those are priced on both freight and asset level. The question looking for the pricing factors in one market is also about whether those dynamics are part of the decision set of the investors in the other. Data used in the analysis includes 48 publicly traded maritime firms from 17 different countries and five predefined maritime business types ranging from bulk cargo transportation to port services and logistics and spanning over the period from December 2002 to December 2021. Both univariate and multivariate methods allowing for variations of the returns across stocks and time and the risk dimensions are conducted. Findings indicate a strong spillover not only on the expected return level but also on the conditional variance level. Additional to the external maritime, financial and global factors, spillover of internal factors like forecasted covariances and variances are shown to be effective across maritime subsectors. Finally, since both of these parameters are part of the information set and decision-making process of investors, models allowing for simultaneous estimation of expected returns and conditional covariances prove to be more effective in revealing the feedback between financial and maritime markets.