Finansal piyasalar arasındaki volatilite yayılımı: Yeni kırılgan beşli ülkeler
Spread of volatility between financial markets: New fragile five countries
  1. Tez No: 811142
  2. Yazar: BÜŞRA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVANUR FEYZA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Son zamanlarda uluslararası finansal serbestleşme hareketleri ve inovasyon sektörünün ilerlemesi ile birlikte ülkeler arası finansal piyasalar arasındaki bağlantı piyasalarda bütünleşme sağlayarak önemli bir kavram halini almıştır. Literatürde volatilite yayılımı, uluslararası sermaye hareketlerinin piyasalar arasındaki etkileşimi ile dikkate alınan bir konu olmuştur. Volatilite yayılımı, farklı finansal piyasalar arasında oluşan bir şokun diğer piyasadaki volatiliteyi arttırması olarak ifade edilmektedir. Finansal piyasalarda meydana gelen volatilite yayılımı neticesinde hisse senetlerindeki getiri ve fiyatların bu şokların etkisi altında kalacağı görülmektedir. Bu bağlamda yatırım yapanların portföy çeşitlendirme kararları da değişkenlik gösterebilir. Yatırımcılar tarafından yapılan yatırımın getirisi ve buna bağlı oluşacak risklerin dikkate alınması gerekmektedir. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerde bazı durumlarda ekonomik belirsizlik ve istikrarsızlık yüksek volatiliteye sebep olabilir. Yatırımcı duyarlılığı olarak da bilinen“Korku Endeksi”finansal piyasalar için öncü göstergedir. Günümüzde finansal piyasalarda volatilitenin araştırılması ve tespitinin yapılması önemli bir konudur. Bu çalışmada volatilite endeksi (VIX) Endeksi ile kırılgan beşli (Türkiye MSCI Turkey, Arjantin MSCI Argentina, Katar MSCI Qatar, Mısır MSCI Egypt ve Pakistan MSCI Pakistan) hisse senedi piyasaları arasındaki volatilite yayılımının olası varlığının test edilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada beş ülke borsa endeksine ait ortak ve erişilebilir veri seti olarak 01.04.2014- 14.02.2023 dönemine ait günlük hisse senedi kapanış fiyatları kullanılmıştır. Asimetrik etkiyi dikkate alarak ülke piyasa endekslerinin etkileşimleri yönünden volatilite yayılım etkilerini EGARCH modelleri kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde VIX korku endeksinden yeni kırılgan beşli ülke borsalarının tümüne volatilite yayılımının olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, with the international financial liberalization movements and the progress of the innovation sector, the connection between international financial markets has become an important extension by providing integration in the markets. In the literature, volatility spillover has been the subject of consideration with the interaction of international capital movements between markets. Volatility spillover is expressed as a shock between different financial markets increasing the volatility in the other market. As a result of the spread of volatility in financial markets, it is seen that the returns and prices in stocks will be under the influence of these shocks. In this context, portfolio diversification decisions of investors may also vary. It is necessary to take into account the return of the investment made by the investors and the risks that will arise due to it. In addition, in some cases, economic uncertainty and instability in developing countries can cause high volatility. The“Fear Index”, also known as investor sentiment, is the leading indicator for financial markets. Today, it is a data that needs to be researched and determined in financial markets. In this study, it is aimed to test the possible existence of volatility spillover between VIX Index and fragile five (Turkey MSCI Turkey, Argentina MSCI Argentina, Qatar MSCI Qatar, Egypt MSCI Egypt and Pakistan MSCI Pakistan). In the study, daily closing prices of stocks for the period 01.04.2014-14.02.2023 were used as the common and accessible data set of five countries' stock market indexes. Taking into account the asymmetric effect, volatility spillover effects in terms of the interactions of country market indices were analyzed using EGARCH models. When the findings are evaluated, it is concluded that there is a spread of volatility from the CBOE fear index to all the stock markets of the new fragile five countries.