Artırılmış gerçeklik sisteminin öğrencilerin sağlık eğitimi içinöğrenme performansına etkisi
Impact of an augmented reality system on students' learning performance for health education
  1. Tez No: 744560
  2. Yazar: DJAMILA HASSAN DUJIBRIL DJIBRIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Mobil artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanımı, son zamanlarda eğitim ve öğretim yöntemlerinde gelişme göstermiştir. Yapılan araştırmalar, bu yeni teknolojinin eğitim üzerinde ve öğrenciler üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, sağlık eğitiminde mobil artırılmış gerçeklikle ilgili yapılan çalışmaların eleştirel bir yaklaşımla analiz edilerek bir sentezini sunmayı ve gelecekteki araştırmacılar için öneriler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, sağlık eğitiminde artırılmış gerçeklik kullanımının öğrencilerin performansı üzerindeki etkisini bir uygulama sunarak, öğrencilerin bu teknolojinin kullanımına ve öğretme-öğrenmede bir eğitim aracı olarak kullanımına yönelik bakış açısını, öğrencilerin bakış açıları üzerinden araştırması amaçlanmıştır. Bu amaçla, Unity 3B platformu, Blender ve After Effect ile anatomi dersine yönelik bir anatomi uygulaması tasarlanmış ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu'nda öğrenim gören 150 öğrenci ile geliştirilmiş olan artırılmış gerçeklik uygulamasının deneyimlemeleri istenmiştir. Uygulama sürecinde Mobil artırılmış gerçeklik uygulaması öğrencilere kullandırılmıştır. Uygulama sonucunda;“Artırılmış Gerçeklik Uygulamasının Sağlık Eğitiminde Kullanımına İlişkin Öğrenci Görüşleri Anketi”uygulanmıştır. Öğrenci görüşlerinin belirlenmesi amacı için frekans ve yüzde dağılımları kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar, öğrencilerin teknoloji kullanımına olumlu tepki verdiklerini ve teknolojinin öğrenme-öğretme sürecinde kullanılmasının performanslarını artıracağına inandıklarını göstermektedir
Özet (Çeviri)
The use of mobile augmented reality technology has recently improved education and training methods. Studies have shown that this new technology has a positive effect on education and students. This study aims to present a synthesis of the studies on mobile augmented reality in health education with a critical approach and to develop suggestions for future researchers. In addition, by presenting an application on the effect of the use of augmented reality in health education on the performance of students, it is aimed to investigate the students' perspectives on the use of this technology and its use as an educational tool in teaching-learning through students' perspectives. For this purpose, an anatomy application for anatomy lessons was designed with Unity 3B platform, Blender and After Effect, and 150 students studying at the Vocational Department of Health Services were asked to experience the augmented reality application developed. Mobile augmented reality application was made available to students during the application process. as a result;“Student Views Questionnaire on the Use of Augmented Reality Application in Health Education”was applied. Frequency and percentage distributions were used to determine student views. The results obtained in the research show that students respond positively to the use of technology and they believe that the use of technology in the learning-teaching the process will increase their performance.