Sıçanlarda pemetrexed kaynaklı karaciğer hasarına karşı Chrysin'in koruyucu etkisinin incelenmesi
Investigation of the protective effect of Chrysin against pemetrexed-induced liver injury in rats
- Tez No: 744561
- Danışmanlar: PROF. DR. EVREN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı pemetrexed'in karaciğer üzerindeki olası zararlı etkilerini ve chrysin'in karaciğer toksisitesine karşı koruyucu rolünü araştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmada Sprague-Dawley cinsi 50 adet sıçan kullanıldı. Grup I kontrol grubu olarak kullanıldı. Grup II'ye p.o. mısır yağı (chrysin çözücüsü) (5mg/kg/gün, 28 gün boyunca), grup III'e i.p. PMTX (1mg/kg/hafta, 4 hafta boyunca), grup IV'e p.o. chrysin (50 mg/kg/gün, 28 gün boyunca), grup V'e i.p. PMTX (1mg/kg/hafta, 4 hafta boyunca) + chrysin (50 mg/kg/gün, 28 gün boyunca) uygulandı. Tüm sıçanlar 28. günün sonunda kan ve karaciğer dokuları alındıktan sonra sakrifiye edildi. Serum örneklerinden AST ve ALT seviyeleri ölçüldü. Karaciğer dokusundan SOD, MDA, TAS ve TOS düzeyleri ölçüldü. Histolojik olarak hematoksilen-eozin, immünohistokimyasal olarakta kaspaz-3 ve TNF-alfa'ya yönelik boyamalar yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to investigate the possible harmful effects of pemetrexed on rat liver and the protective role of chrysin against it. Material and Method: In this study 50 male Spraque-Dawley rats were used. Group I was used a control group. Group II received a p.o. corn oil (chrysin solvent) (5 mg/kg/day for 28 days), group III received an i.p. PMTX (1 mg/kg/week for 4 weeks), group IV received a p.o. chrysin (50 mg/kg/day for 28 days), and group V received an i.p. PMTX (1 mg/kg/week for 4 weeks) + chrysin (50 mg/kg/day). After collecting blood and liver tissues, all rats were slaughtered at the conclusion of the 28th day. Serum samples were used to determine the levels of AST and ALT. The levels of SOD, MDA, TAS, and TOS in liver tissue were measured. Hematoxylin and eosin staining were used histologically, as well as caspase-3 and TNF-alpha immunohistochemistry.