Kamu kurumları arasında veri paylaşımına yönelik bir yönetim modeli önerisi
A management model suggestion for data sharing between public institutions
- Tez No: 744565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kamu kurumları görevlerini ifa ederken diğer kamu kurumlarının verilerine ihtiyaç duymaktadır. İhtiyaç duyulan bu veriler, kamu kurumlarının birçok iş sürecini web uygulamaları aracılığıyla gerçekleştirmeleriyle birlikte günümüzde web servisler kullanılarak anlık olarak temin edilmektedir. Web servislerle alınan veriler, kamu kurumlarının kritik iş süreçlerinde de kullanılabilmektedir. Kritik iş süreçlerini gerçekleştiren bilgisayar uygulamaları için kesinti tolerasyon süresi çok kısa olabilmektedir. Bu tip uygulamalar için donanım arızası veya ağda gerçekleşen bağlantı kopmaları gibi aksaklıklar nedeniyle web servislerde meydana gelen kesintilerin tespit edilme süresi önemli bir konudur. Bu çalışmada ile kamu kurumları arasında veri paylaşımında kullanılan web servisler için kesintilerin yönetimine yönelik bir yönetim modeli sunulmaktadır. Söz konusu yönetim modeli plansız kesintilerin tespit süresinin kısaltılmasına ilişkin yöntemler içermektedir. Çalışma kapsamında yönetim modeli için bir simülasyon ortamı hazırlanmış ve simülasyon ortamı bileşenleri olarak Merkezi Web Servis Yönetim Sistemi adında bir yazılım, bu yazılıma entegre edilen web servisler ve belirli periyotlarda otomatik olarak ilgili web servislerden sorgular gerçekleştirilecek Windows servisler geliştirilmiştir. Çalışmanın sonunda, plansız kesintilerin tespit edilmesine yönelik önerilen yöntemlerin kesintilerin tespit edilme süresinin kısaltılması bakımından ne düzeyde fayda sağladığı analiz edilmiştir. Sonuç olarak çalışma kapsamında önerilen yöntemlerle plansız kesintilerin geleneksel yöntemlere göre ciddi oranda daha az sürede tespit edildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
While performing their duties, public institutions need the data of other public institutions. These needed data are provided instantly by using web services, as public institutions carry out many business processes through web applications. Data received via web services can also be used in critical business processes of public institutions. For computer applications that perform critical business processes, the outage tolerance period can be very short. For such applications, the detection time of outages in web services due to hardware failures or network disconnections is an important issue. In this study, a management model for the management of outages for web services used in data sharing between public institutions is presented. The said management model includes methods for shortening the detection time of unplanned outages. Within the scope of the study, a simulation environment has been prepared for the management model and a software called Central Web Service Management System, web services integrated into this software, and Windows services, which will automatically perform queries from the relevant web services at certain periods, have been developed as simulation environment components. At the end of the study, the benefits of the proposed methods for detecting unplanned outages in terms of shortening the detection time of outages were analyzed. As a result, it has been determined that unplanned outages are detected in a significantly shorter time than traditional methods with the methods suggested within the scope of the study.