Haşr suresinin kronolojik tefsiri
  1. Tez No: 74457
  2. Yazar: SADULLAH KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
ÖZET Yaptığımız bu çalışma ile Haşr sûresinin tefsiri ile ilgili olarak günümüze kadar yazılan eserleri belirli bir plan dahilinde incelemeye çalıştık. Çalışmamızda müfissirlerin Haşr sûresi hakkında yaptıkları yorumlan kronolojik sıra dikkate alınarak incelendi ve benzer yorumlar arasında konuya ilk temas edenin görüşüne yer verildi. Bu tez çalışmasında ilk olarak Haşr sûresine giriş sayılabilecek ön bilgiler verildi. Sûrenin konumu, isimleri, bir önceki sûreyle irtibatı, sûrenin fazileti ile ilgili haberler üzerinde duruldu. Örfümüzle ilgili bilgiler verilerek müfessirlerin kendi aralarında tarihi süreç içinde birbirlerinden etkileşim durumları tesbit edilmeye çalışıldı. Daha sonra Haşr sûresinin her bir ayeti teker teker belirli bir plan çerçevesinde incelemeye tabi tutuldu. Özellikle her ayetin başlangıçta meali sunularak kelimelerin izahı, kıraatla ilgili bilgiler ile i'rabı ve belagatı üzerinde duruldu. Varsa ayetlerin nüzul sebebi tesbit edilmeye çalışıldı. Ayetler arası münasebetlere yer verilip, ayete genel bir bakış yapılarak tahlili tefsirinde genişçe ele alındı. Son olarak ayeten çıkarılan faydalar zikredildi. Sonuç bölümünde ise yapılan çalışma özetlendi. xu
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the commentary section shown in acknowledgment section comprise particular writings pertaining various terms and a wide explanation an Hasr verses (1- 24), paying special attention to include all specific details involved, thereby such differences are compared by making utmost use of such for conclusion. In the interpretation of this surah, the banishment of Bani Nadir Jews from Medina, the events which taken place during the banishment and the condition and sharing of bestowment that is taken at the end of banishment have been explained. At the same time, the virtues of Ansar and Muhajirin has been told. In addition to these, the situation of two faced Hypocrites who plan to help Jew's but break promises has been debated. After being told that the end of then will be the Hell, the muslims have been invited to fear Allah. The situation of the companions of the Fire and the Garden, the eminent place of the Holy Qur'an and in the last three verses the names and peculiarities of Allah have been mentioned. Then, it has been expressed that whatever is in the heave's and on earth doth declare His praises and Glory. xui