Arpa (Hordeum vulgare L.) çeşitlerinde verimle ilişkili bazı morfolojik özelliklerin berlirlenmesi
Determination of some morphological characteristics related to yield in barley (Hordeum vulgare L.) varieties
  1. Tez No: 744600
  2. Yazar: DEMET ARIKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ YÜRÜRDURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu deneme KSÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanı araştırma çalışmasında 18 arpa çeşidi, 3 tekerrürlü olarak tesadüf blokları deneme deseninde Kahramanmaraş koşullarında yürütülmüştür. Arpa çeşitlerinde verimle ilişkili bazı morfolojik özelliklerin belirlenmesi araştırılmıştır. Araştırmada; Bozlak, Aydanhanım, Tosunpaşa, Yalın, Anka08, Çetin 2000, Cacabey, Akar, Arcanda, Anka 06, Burakbey, Anka11, Misket, Asil, Anka 09, Zeynelağa, Tarm92, Baıona çeşitleri kullanılmıştır. Bu çeşitlerin; başaklanma süresi, m2'deki bitki sayısı, bitki boyu, başak boyu, başaktaki dane sayısı, dane ağırlığı, sap kalınlığı, 1000 dane, hektolitre, parsel ağırlığı, biyomas ve hasat indeksi verileri incelenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, başaklanma süresi en kısa (146 gün) olan Anka 06 ile Çetin 2000, çeşitleridir. Bitki sayısı en fazla çeşit Anka 06 (181.67 adet/m2), en az ise Bozlak (92.33 adet/m2) çıkmıştır. Çeşitler arasında bitki boyu en uzun Burakbey (90.997 cm), en kısa ise Baıona (65.663 cm)'dir. Başak boyu en uzun ile Burakbey (99.440 cm) olup en kısa Baıona (71.773 cm) olmuştur. Başaktaki tane sayısı (89.000 adet) ile Anka08, en az çeşit (67.667 adet) ile tarm92dir. Başaktaki dane ağırlığında en yüksek Cacabey (3.8233 g) en az ise Tarm92 (2.3000 g) dır. Sap kalınlığı (3.5733 mm) ile en uzun Bozlak, en kısa çeşit ise (2.0867 mm) ile Anka11'dir. 1000 dane ağırlığı en fazla olan çeşit Aydanhanım (40.923 g), ağırlığı en az olan çeşit ise (32.173 g) ile Çetin 2000'dir. Hektolitre ağırlığında Anka 06 (889.54kg/hl) seviyelerde ağırlık gösterirken, Çetin 2000 (533.44kg/hl) hektolitre ağırlığı en az çeşit olmuştur. Biyomas (2196.7 kg/da) da en fazla Tarm92, en az Bozlak (1480.0 kg/da) olmuştur. Hasat indeksi (%) olarak en fazla Baıona (36.677) en az Anka11 (16.923) olmuştur. Bu çeşitler istatiksel olarak farklı önemli sonuçlar ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This experiment was carried out with the study of 18 different barley cultivars with 3 replications grown in Kahramanmaraş conditions as a research study in the trial area of KSU Faculty of Agriculture, Field Crops Department. Determination of Some Morphological Indices Related to Yield in Barley Varieties was investigated. Researched barley varieties; Bozlak, Aydanhanım, Tosunpaşa, Yalın, Anka08, Çetin 2000, Cacabey, Akar, Arcanda, Anka 06, Burakbey, Anka 11, Misket, Asil, Anka 09, Zeynelağa, Tarm92, Baiona. These varieties; Heading time, number of plants per m2, plant height, spike height, number of grains per spike, grain weight, stem thickness, 1000 grains, hectoliters, parcel weight, biomass and harvest index data were found. In the data obtained in line with the findings, the shortest time to spike is phoenix 06 and it is 2000 (146) days. The maximum number of M2 plants was 06 (181.67) phoenix, and the least variety was bozlak (92.33 adet/m2). The tallest variety is burakbey (90.997 cm) and the shortest variety is baona (65.663 cm). The longest (99.440 cm) in spike length was burakbey, and the shortest (71.773 cm) was the baion. The number of grains per spike is anka08 with (89.000) pieces, and tarm92 with the least variety (67.667). The highest grain weight in the spike is cacabey (3.8233 g) and the minimum is tarm92 (2.3000 g). The longest variety is bozlak with a stem thickness (3,5733 mm), and the shortest variety is anka11 with (2,0867 mm). The variety with the highest 1000-grain weight is aydanhanım (40.923 g), and the variety with the lowest weight (32.173 g) is tough 2000. While Anka 06 showed (889.54kg/hl) in hectoliter weight, Çetin 2000 (533.44kg/hl) hectoliter weight was the least variety. Biomass (2196.7 kg/da) was the highest tarm92, the least was grizzly (1480.0 kg/da). Harvest index (%) was the most baiona (36.677) and the least phoenix Anka11 (16.923). These varieties produced statistically different important results.