Laparoskopik kolesistektomi olgularında ağrı kontrolünde ultrasonografi eşliğinde uygulanan bilateral erektör spina plan bloğunda iki farklı dozda bupivakainin etkinliğinin retrospektif karşılaştırılması
Retrospective comparison of the efficacy of bupivacaine at two different doses in the erector spina plane block applied with ultrasonography for pain control in laparoscopic cholecystectomy cases
  1. Tez No: 744599
  2. Yazar: DİCLE KOCAÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU YILDIRIM AR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Ağrı, laparoskopik kolesistektomi nedeniyle opere edilen hastalarda postoperatif dönemde görülen en sık problemlerdendir. Postoperatif ağrı yönetiminde multimodal analjezi yöntemleri kullanılmaktadır. Multimodal analjezinin önemli bir bileşeni olan periferik sinir blokları günümüzde analjezi yönetiminde önemli bir yere sahiptir. Erektör spina plan (ESP) bloğu farklı cerrahi prosedürlerde multimodal analjezinin bir parçası olarak kullanılmaktadır. Kliniğimizde de laparoskopik kolesistektomi operasyonu sonrası gözlenen ağrının giderilmesi için bu amaçla erektör spina plan blok (ESPB) uygulanmaktadır. Çalışmamızda laparoskopik kolesistektomi operasyonu geçiren hastaların postoperatif ağrı kontrolünde ultrasonografi (USG) eşliğinde uygulanan bilateral ESPB'da iki farklı dozda bupivakainin etkisini retrospektif olarak karşılaştırmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Aim: Pain is one of the most common problems in the postoperative period in patients operated for laparoscopic cholecystectomy. Multimodal analgesia methods are used in postoperative pain management. Peripheral nerve blocks, which are an important component of multimodal analgesia, have an important place in analgesia management today. Erector spina plane (ESP) block is used as a part of multimodal analgesia in different surgical procedures. In our clinic, erector spina plane block (ESPB) is applied for this purpose to relieve the pain observed after laparoscopic cholecystectomy operation. In our study, we aimed to retrospectively compare the effect of two different doses of bupivacaine in bilateral ESPB applied with ultrasonography (USG) in postoperative pain control in patients who underwent laparoscopic cholecystectomy.