Mali teşviklerin yatırım kararı üzerindeki etkisi
The effect of financial incentives on investment decision
  1. Tez No: 744650
  2. Yazar: ABDULSAMET BÜYÜKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dünya'da ve Türkiye'de firmalar yatırım kararı alırken belirli maliyetleri göz önünde bulundurmaktadır. Bu maliyetler ne kadar düşürülebilirse yatırımcı firma için o kadar avantaj yaratacaktır. Devletin bu maliyetleri azaltmak için çeşitli politikaları bulunmaktadır. Bu politikalardan bir tanesi de teşvikler üzerinden firmaların yatırım sürecine katkıda bulunmaktır. Çalışma 3 temel başlıkta hazırlamış olup ilk bölümde mali teşviklerin türleri, amaçları, teşvik kavramı, teşviklerin tarihçesi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde yatırım kavramı, yatırım türleri yatırım kararını etkileyen faktörler ve mali teşviklerin yatırım kararı üzerindeki etkisinden bahsedilmiş olup üçüncü bölümde literatür taramasına yer verilmiş ve anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Firms take into consideration specific costs in Turkey and in the world while making investment decisions. If it is kept the costs lower, it will have an advantage for invester firm much more. There are various government policies in order to bring down the cost. One of these policies is to make contributions to invesment process of the firms through incentives. This study includes three fundamental titles. In the first section, it was dwelled on types and aims of financial incentives as well as the definition and a short history of the concept of the incentives. In the second section, it is mentioned that the concept of investment, investment types, factors that influence investment decision and the effect of incentives on investment decision. Finally, the third section includes a literature review and questionnaire study.