Altında daimi diş olmayan süt azı dişlerinin kök rezorbsiyon durumunun incelenmesi
Investigation of root resorption status of primary molars without succedaneous permanent teeth
  1. Tez No: 744663
  2. Yazar: FEYZA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL KIRZIOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Altında Daimi Diş Olmayan Süt Azı Dişlerinin Kök Rezorbsiyon Durumunun İncelenmesi Amaç: Altında daimi diş olmayan süt 2. azı dişlerinin rezorbsiyon durumları kendi içinde incelenerek, bu dişlerin kök rezorbsiyonları hakkında bilgi sahibi olmak, ayrıca, simetrik süt 2. azı dişleriyle ve yıllar içindeki değişimi takip radyografileri ile karşılaştırılarak bu dişlerin prognozunu tespit etmeye çalışmak, elde edilen sonuçlar ile en uygun tedavi seçeneğinin belirlenmesinde, klinik çalışmalara rehberlik yapmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, 2012-2020 yılları arasında, Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na başvuran ve çeşitli nedenlerle radyografileri alınan hastaların radyografileri arşivimizden incelendi. Çalışma kriterlerine uyan radyografiler 2 gruba ayrıldı. 1. grupta, altında daimi diş olan ve olmayan süt dişlerinin mezial-distal kökleri, kök rezorbsiyon seviyeleri açısından karşılaştırıldı. Kök rezorbsiyonunun, çeşitli parametreler ile ilişkisi irdelendi. 2. grupta altında daimi diş olmayan süt 2. azı dişlerinin takip radyografileri, kök rezorbsiyonunun belirli takip aralıklarındaki değişimi açısından incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of Root Resorption Status of Primary Molars without Succedaneous Permanent Teeth Aim: This study investigated root resorption of primary second molars, without succedaneous permanent teeth, by examining resorption status and to try to determine the prognosis of these teeth by comparing the symmetrical primary second molars and the change over the years with radiographs. It aims to guide future clinical studies by determining the most appropriate treatment option. Materials and Methods: Radiographs of patients taken between 2012 and 2020 at the Suleyman Demirel University Faculty of Dentistry Department of Pedodontics were analyzed. Radiographs that met the study criteria were divided into two groups. In Group 1, root resorption levels of the mesial-distal roots of primary teeth with and without succedaneous permanent teeth were compared. The relationship between root resorption and various parameters was also examined. In Group 2, radiographs of primary second molars without succedaneous permanent teeth were examined for the change in root resorption at specific follow-up intervals.