Youtube yemek kanallarının restoran tercihi üzerindeki etkisi: Kişilik tiplerinin düzenleyicilik rolü
The effect of Youtube food channels on restaurant preference: The regulatory role of personality types
  1. Tez No: 744662
  2. Yazar: AHMET ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Milyonlarca kişinin sosyal medya platformlarına olan ilgisi beraberinde kişilerin sosyal hayatlarının paylaşılabilir hale gelmesine neden olmuştur. Yaşanan bu gelişmeler sosyal medya platformlarının kişilerin tercihlerinde etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sosyal medya platformlarından olan Youtube dünyada ve Türkiye'de oldukça popülerleşmiştir. Youtube, Dünya'da ve Türkiye'de oldukça popüler olan bir sosyal medya platformudur. İçerisinde barındırdığı çok yönlü amatör ve profesyonel olan videolar birçok kesime hitap etmektedir. Özellikle son yıllarda giderek artan yemek içerikli kanallar izleyiciler tarafından dikkat çekmektedir. Bunun nedeni bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda kendileri gibi gördükleri bireylerin deneyimlerini önemsemeleri ve o kişilere güven duymalarıdır. Bireyler yemek kanallarında yayınlanan içerikler sayesinde daha önce gitmedikleri restoranlar hakkında bilgi edinebilir ve inceleyebilirler. Restoran tercihini etkileyen bir diğer faktör bireyin sahip olduğu kişilik olabilmektedir. Çalışmada Youtube yemek kanallarının restoran tercihi üzerindeki etkisinde kişilik tiplerinin düzenleyicilik rolünün ortaya konulması amaçlanmaktadır. Çalışmanın verileri anket tekliği ile elde edilmiştir. Çevrimiçi anket formu aracılığıyla 406 katılımcıdan elde edilen veriler SPSS 22.0 ve LİSREL 8.8 istatistik programları kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada“Youtube Yemek Kanalları Ölçeği”ve“Kişilik Tipleri Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde yüzde ve frekans analizi, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi, çoklu regresyon analizi, SPSS Process Makro uzantısı ile düzenleyicilik rolünü ölçmek adına regresyon analizinden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, Youtube yemek kanallarının kişilerin restoran tercihlerini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda kişilik tipleri alt boyutlarından duygusal denge boyutunun oluşan etkileşimde düzenleyicilik etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Millions of people's interest in social media platforms has led to people's social lives becoming shareable. These developments have revealed that social media platforms are effective in people's preferences. YouTube, a social media platform, has become very popular in the world and in Turkey. YouTube is a highly popular social media platform on earth and in Turkey. The video is a versatile amateur and professional, which it contains, and is appealing to a wide range of segments. Especially in recent years, increasingly food-content channels have been attracting attention from viewers. This is because individuals care about the experiences of individuals they see as themselves in line with their needs and trust them. Individuals can learn and review restaurants they haven't been to before, thanks to content published on food channels. At this point, another factor affecting restaurant preference can be the individual's personality. The study aims to reveal the role of editors of personality types in the influence of YouTube food channels on restaurant preference. The data of the study was obtained by the questionnaire singularity. The data obtained from 406 participants via the online questionnaire has been analyzed using SPSS 22.0 and LISREL 8.8 statistical programs. The study uses“YouTube Food channels Scale”and“personality types Scale”. The analysis of the data obtained uses regression analysis to measure the percentage and frequency analysis, descriptive and verifier factor analysis, multiple regression analysis, SPSS process Macro extension and regulating role. The analysis has resulted in YouTube food channels affecting people's restaurant preferences. At the same time, it has been determined that the emotional balance dimension from the lower dimensions of personality types has an effect on regulating interaction.