5, 6, 7 ve 8. sınıf Türkçe ders kitaplarındaki metinlerin on kök değere göre incelenmesi
Examination of tekst in 5th, 6th, 7th and 8th grade Turkish texthbooks according to ten root value
- Tez No: 744668
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ABDULLAH ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada, 5, 6, 7 ve 8. sınıf Türkçe ders kitaplarında yer alan metinlerdeki on kök değeri tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmada Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından onaylanan ve 2018 yılından itibaren beş yıl süre ile okullarda okutulmaya devam edilen 5, 6, 7 ve 8. sınıf Türkçe ders kitapları çalışma materyali olarak seçilmiştir. Ders kitaplarındaki toplam 196 metin MEB tarafından belirlenmiş olan on kök değere nasıl ve ne şekilde yer verildiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmada veriler nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemiyle elde edilmiştir. Çalışmada ulaşılan sonuçlara göre on kök değer 5. sınıf Türkçe ders kitabında 45 metinde toplamda 56, 6. sınıf Türkçe ders kitabında 45 metinde toplamda 55, 7. sınıf Türkçe ders kitabında 48 metinde toplamda 65 ve 8. sınıf Türkçe ders kitabında ise 58 metinde toplamda 69 defa yer almıştır. Metin türlerine göre elde edilen sonuçlara göre ise; Türkçe ders kitaplarında en fazla hikâye (48) ve şiir (49) türlerinde metinler bulunmaktadır. Bu metinlerde en çok sevgi (57) ve vatanseverlik (43) değerleri yer almıştır. Farklı metin türlerine de ders kitaplarında yer verilmiş ve on kök değere bu metin türlerinde de rastlanmıştır. Bilgilendirici metin türleri bütün kitaplarda on kök değerin en az (8) yer verildiği metin türü olmuştur. Genel olarak Türkçe ders kitaplarında sevgi (57), vatanseverlik (43) ve saygı (31) değerlerine sıkça yer verilirken, dürüstlük (13) ve adalet (7) değerlerinin çok az yer aldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the ten root values in the texts in the 5th, 6th, 7th and 8th grade Turkish textbooks. In the research, 5th, 6th, 7th and 8th grade Turkish textbooks, which were approved by the Ministry of National Education Board of Education and Discipline and continued to be taught in schools for five years since 2018, were chosen as study material. It has been tried to determine how and how the ten root values determined by the Ministry of National Education are included in a total of 196 texts in the textbooks. In the research, the data were obtained by the document analysis method, one of the qualitative research methods. According to the results obtained in the study, the ten root values are 56 in 45 texts in the 5th grade Turkish textbook, 55 in 45 texts in the 6th grade Turkish textbook, 65 in 48 texts in the 7th grade Turkish textbook and 58 texts in the 8th grade Turkish textbook. It has appeared 69 times. According to the results obtained according to the text types; There are mostly stories (48) and poetry (49) types of texts in Turkish textbooks. In these texts, the values of love (57) and patriotism (43) were mostly found. Different text types are also included in the textbooks and ten root values are also found in these text types. Informative text types were the text types in which at least (8) of ten root values were included in all books. In general, while the values of love (57), patriotism (43) and respect (31) are frequently included in Turkish textbooks, it has been concluded that the values of honesty (13) and justice (7) are rarely included.