HIV ile yaşayan bireylerin nörokognitif ve nöropsikiyatrik açıdan değerlendirilmesi
Neurocognitive and neuropsychiatric evaluation of individuals living with HIV
- Tez No: 744678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRCAN KAYAASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Çalışmamızda HIV ile yaşayan bireylerin nörokognitif ve nöropsikiyatrik durumlarının sağlıklı gönüllülerden farklı olup olmadığının ve HIV RNA, CD4 sayısı gibi hastalık aktivitesini gösteren parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği'nde takipli HIV ile enfekte 111 kişiden hasta grubu, HIV ile enfekte olmayan ve hasta grubu ile yaş, cinsiyet, eğitim açısından uyumlu 54 kişiden kontrol grubu oluşturuldu. Gruplara Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MoCA), Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Stroop Testi uygulandı. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu karşılaştırıldığında kontrol grubunda D vitamini anlamlı daha yüksektir (p=0.043). MOCA testinde sınır değer 21 olarak alındığında, 21 ve üzeri puan alan hasta sayısı kontrol grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0.036). Hasta grubu ve kontrol grubu MOCA'dan aldıkları total puanlar açısından karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamadı (p=0.300). Hasta ve kontrol grubu Beck Depresyon ve Beck Anksiyete Testi sonuçlarına göre karşılaştırıldığında, iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p=0.258, p=0.303).
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to evaluated whether the neurocognitive and neuropsychiatric states of individuals living with HIV differ from those of healthy volunteers and their relationship with parameters indicating disease activity such as HIV RNA and CD4 count. Materials and Methods: The patient group was formed from 111 HIV infected people followed up in Ankara City Hospital Infectious Diseases and Clinical Microbiology Clinic, and the control group from 54 non-HIV-infected people who were compatible with the patient group in terms of age, gender and education. Montreal Cognitive Assessment Scale (MoCA), Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale and Stroop Test were applied to the groups. Results: When the patient and control groups were compared, vitamin D was significantly higher in the control group (p=0.043). When the cut-off value was 21 in the MOCA test, the number of patients with a score of 21 and above was found to be significantly higher in the control group (p=0.036). When the patient group and control group were compared in terms of their total MOCA scores, no significant difference was found between the groups (p=0.300). When the patient and control groups were compared according to the Beck Depression and Beck Anxiety Test results, no significant difference was found between the two groups (p=0.258, p=0.303).