X ve Y kuşağı çalışanların psikolojik sermaye düzeylerinin örgütsel bağlılığa etkisi
The effect of psychological capital levels of generation X and Y employees on organizational commitment
- Tez No: 744679
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU GİRİŞKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Pozitif Psikolojik Sermaye (Psycap), bireyin psikolojik kapasitesini ve gelişimini temsil eden bir kavramdır. Günümüz rekabet koşulları ve teknolojideki ilerlemeler düşünüldüğünde işletmelerin insan kaynakları açısından rekabet üstünlüğü sağlamalarında en önemli sermayenin insan olduğu noktasından hareketle Psikolojik Sermaye yönetiminin önemi de artmıştır. Örgütlerin yapılarının oldukça değişiklik gösterdiği günümüzde, çalışanların demografik yapılarında da farklılıklar görülmeye başlanmıştır. 2025 yılında iş hayatındaki bireylerin %70'inin Y kuşağından oluşacağı ve Z Kuşağı'nın da nüfusun üçte birini oluşturacak olması kuşak anlaşmazlıkları ve çatışmasını beraberinde getireceği, söz konusu kuşak üyelerinde kuruma bağlılık sorununun ortaya çıkacağı öngörülmektedir. Araştırmanın konusunu oluşturan pozitif psikolojik sermaye kapasitelerinin, X ve Y kuşağı arasında nasıl farklılıklar gösterdiği ve bu kapasitelerin örgütsel bağlılığa olan etkisinin kuşaklar tarafında ne derece değişkenlik oluşturduğuna ilişkin olarak, X ve Y kuşağı üzerinde karşılaştırmalı bir araştırma yapılabilmesi için İstanbul'da farklı sektörlerde faaliyet gösteren özel statüdeki örgütlerde istihdam edilen X ve Y kuşağı çalışanların katılımı ile anket uygulaması gerçekleştirilecektir. Son yıllarda Psikolojik Sermayenin örgütsel alana yansımaları üzerine oldukça fazla çalışma yapılmış olmasına rağmen, örgütsel bağlılık ve psikolojik sermaye kavramını kuşaklar üzerinde inceleyen çalışmaya ulusal yazında pek rastlanmamıştır. Dolayısıyla konu çalışmanın alan yazına ve iş dünyasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmadan elde edilen bulgular SPSS'te analiz edilerek sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Positive Psychological Capital (Psycap) is a concept that represents the psychological capacity and development of the individual. Considering today's competitive conditions and advances in technology, the importance of Psychological Capital management has increased since the point that the most important capital in ensuring the competitive advantage of enterprises in terms of human resources is human. Today, the structures of the organizations vary considerably, and differences in the demographics of the employees have started to be seen. In 2025, it is predicted that 70% of the individuals in business life will be made up of generation Y and that Generation Z will constitute a third of the population, bringing with it generational disputes and conflicts, and the problem of loyalty to the institution will arise in the members of that generation. In order to conduct comparative research on the generations X and Y, how the positive psychological capital capacities that constitute the subject of the research differ between generations X and Y and the extent to which the effect of these capacities on organizational commitment varies on the generations side, the survey will be carried out with the participation of generation X and Y employees employed in special status organizations operating in different sectors in Istanbul. Although there has been a lot of work on the reflections of Psychological Capital in the organizational field in recent years, the study examining the concept of organizational commitment and psychological capital over generations has not been seen in the national article. Therefore, it is thought that the subject work will contribute to the field writing and the business world. The findings of the research analyzed and concluded in SPSS.