Kurumsal duygusal hafıza ve örgütsel öğrenmenin sürdürülebilirliğe etkisi
The effect of organizational emotional memory and organizational learning on sustainability
  1. Tez No: 744683
  2. Yazar: DUYGU ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU GİRİŞKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, kurumsal duygusal hafıza ve örgütsel öğrenmenin sürdürülebilirlik üzerindeki etkisinin ölçülmesi hedefi doğrultusunda oluşturulmuştur. Literatürde kurumsal duygusal hafıza ve örgütsel öğrenme konularının birlikte incelendiği araştırmalar mevcuttur. Ancak, kurumsal duygusal hafıza ve örgütsel öğrenmenin sürdürülebilirlik konusu üzerinde etkisinin incelendiği bir çalışma mevcut değildir. Bu çalışmada, kurumsal duygusal hafızanın örgütsel öğrenme ile sürdürülebilirlik üzerideki etkisi ve örgütsel öğrenmenin sürdürülebilirlik üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu kapsamda kurumsal duygusal hafızanın örgütsel öğrenme aracılığı ile sürdürülebilirlik üzerindeki etkisi araştırılarak literatürdeki boşluk doldurulmaya çalışılmıştır. Araştırma başta İstanbul ili olmak üzere Marmara Bölgesi'nde faaliyet gösteren işletmeler üzerinden 513 kişilik katılımcı ile çevrimiçi anket yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda, kurumsal duygusal hafızanın örgütsel öğrenme üzerinde ve örgütsel öğrenmenin sürdürülebilirlik üzerinde etkisinin olduğu aynı zamanda kurumsal duygusal hafızanın, örgütsel öğrenme aracılığı ile sürdürülebilirlik üzerinde etkisi olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study was created in line with the goal of measuring the effect of organizational emotional memory and organisational learning on sustainability. Research is available in the literature in which topics of emotional memory and organizational learning are examined together. But a study examining the effect of emotional memory and organisational learning on the issue of sustainability does not exist. This study examined the impact of organizational emotional memory on organizational learning and sustainability, and the impact of organizational learning on sustainability. In this scope, the effect of organizational emotional memory on sustainability through organizational learning has been explored to fill the gap in the literature. The research was conducted using online survey method with a sample of 513 people, mainly from businesses operating in Istanbul province and Marmara District. As a result of the study, it was revealed that organizational emotional memory has an impact on organizational learning and organizational learning has an impact on sustainability, while organizational emotional memory has an impact on sustainability through organizational learning.