Kişisel Verilerin Korunması Kanunu bakımından aydınlatma yükümlülüğünün yerine getirilmemesi kabahati
The misdemeanor of not fulfill the lighting information in terms of the Turkish Personal Data Protection Law
  1. Tez No: 744682
  2. Yazar: RAMAZAN DEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Ticari kuruluşlar bakımından pek önemli değer haline gelen kişisel veriler, günümüzde bu kuruluşlar tarafından adeta ekonominin yeni yakıtı olarak ifade edilmeye başlanmıştır. Bireylerin kişilik hakkı sınırları içerisinde kendisine yer bulan kişisel verilerin, ticari bir araç olma tehlikesine karşı korunması elbette çok önemlidir. Kişisel verilerin metalaşma tehlikesine karşı kişisel verilerin korunmasını talep etme hakkı, diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de temel insan hakkı olarak kabul edilmektedir. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu m.10'da veri sorumlusu veya yetkilendirdiği kişinin, kişisel verilerin elde edilmesi esnasında ilgili kişiyi aydınlatma yükümlülüğünü düzenlemektedir. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu m.18'de aydınlatma yükümlülüğünün yerine getirilmemesi kabahati düzenlenmektedir. Bu düzenlemeye göre, aydınlatma yükümlülüğünü yerine getirmeyenler hakkında çeşitli cezaların uygulanması öngörülmektedir. Yapmış olduğumuz çalışmanın ilk bölümünde, kişisel verilerin korunması ihtiyacının ortaya çıkışı, tarihsel gelişimi, kişisel verilerin korunması kavramının hukuki niteliği, uluslararası hukukta kişisel verilerin korunmasına ilişkin temel metinlerden kısaca bahsedilmiştir. Zira bahse konu bilgilerin ayrıntılarına, çalışmamın sınırlarını aşacağı endişesiyle yer verilmediğini belirtmek isterim. İkinci bölümde ise, kişisel verilere ilişkin genel tanımlar ve kişisel verilerin korunmasında temel unsurlar hakkında bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, kişisel verilerin ceza ve kabahatler hukuku bakımından incelenmesi ve aydınlatma yükümlülüğünün ilkeleri hakkında açıklamalar yapılmıştır. Son olarak aydınlatma yükümlülüğünün yerine getirilmemesi kabahati yapısal unsurları ve yaptırım usulü yönünden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Personal data, which has become a very important value for commercial organizations, today has started to be expressed by these organizations as the new fuel of the economy. Of course, it is very important to protect the personal data within the boundaries of individual personal rights against the danger of being a commercial tool. The right to demand the protection of personal data against the danger of commodification of personal data is accepted as a fundamental human right in Turkey, as in other countries. Article 10 of Turkish Personal Data Protection Law regulates the obligation of the data controller or the person authorized by him to inform the person concerned during the acquisition of personal data. In Article 18 of the Turkish Personal Data Protection Law, the fault of not fulfilling the obligation to inform is regulated. According to this regulation, various punishments are envisaged for those who do not fulfill their obligation to inform. In the first part of our study, the emergence of the need for personal data protection, its historical development, the legal nature of the concept of personal data protection, the basic texts on the protection of personal data in international law are briefly mentioned. Because, I would like to state that the details of the aforementioned information are not included because of the concern that it would exceed the limits of my study. In the second part, general definitions of personal data and information about the basic elements of personal data protection are given. In the third part, explanations are given about the examination of personal data in terms of criminal and misdemeanor law regulations and the principles of the obligation to inform. Finally, the fault of not fulfilling the obligation to inform is examined in terms of its structural elements and sanction procedure.