Türkiye'de kadın cinayetleri sorunu ve çözüm önerileri: Nitel bir araştırma
Femicide problem and recommended solutions in Turkey: A qualitative investigation
  1. Tez No: 744685
  2. Yazar: MERVENUR TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞA BAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Public Administration, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye' de kadın refahı alanında çalışan akademisyenlerin ve meslek elemanlarının kadın cinayetleri sorununa yönelik görüşlerini ortaya koymak ve derinlemesine incelemektir. Araştırmada nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın öznelerini kadın refahı alanında çalışan farkı meslek gruplarından kişiler oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri betimleyici fenomenolojik yaklaşım kullanılarak oluşturulmuştur. Kadın refahı alanında çalışan kişiler ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Derinlemesine görüşmeler hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verilerinin analizinde MAXQDA 20 programı kullanılmıştır. Analiz sonucunda belirlenen amaç kapsamında 4 ana tema oluşturulmuştur. Bu temalar;“Kadın Cinayetleri Olgusuna Yönelik Algı”,“Kadın Cinayetleri ve Medya”,“Kadın Cinayetlerinde Hukuki Süreç”,“Kadın Cinayetlerine Yönelik Kurumsal Hizmetler”dir. Araştırma sonucunda kadın cinayetleri sorununun toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bir sonucu olduğu ortaya konmuştur. Gerek görsel gerekse yazılı medya kadın cinayetleri konusunda olumsuz bir etkiye sahiptir. 6284 sayılı kanun kadın cinayetleri ile mücadele konusunda kapsamlı bir kanundur ancak tam ve eksiksiz uygulanmaması kadın cinayetleri sorununa çözüm getirememektedir. İstanbul Sözleşmesi kadın cinayetleri ile mücadelede önemli bir sözleşme olarak görülmektedir. Kadın cinayetlerinde uygulanan indirimler, failleri cesaretlendirmekte ve kadın cinayetleri ile mücadeleyi zorlaştırmaktadır. Son olarak kadın cinayetlerine yönelik hizmetlerde önleyici hizmetlerin eksik olduğu bu araştırmada ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aims to reveal and examine the views of academics and professionals working in women's welfare on the problem of femicide in Turkey. The study follows a qualitative research design. The subjects of the study consisted of people from different occupational groups working in the field of women's welfare. The data of the study was discussed in the descriptive phenomenological approach. People working in women's welfare are the participants in in-depth interviews that use a semi-structured interview form. The analysis of the data was conducted through MAXQDA 20 program. The study used Collaizzi's seven stages phenomenological data analysis method. As a result of the research, four main themes were presented in line with the study's aims. These themes are;“Perception of Femicide Phenomenon,”“Femicide and Media,”“Legal Process in Femicide,”and“Corporate Services Regarding Femicide.”The crucial finding is that the problem of femicide results from gender inequality. Besides, Law no 6284 is a comprehensive law combating femicide, but it is not fully implemented. Therefore, the Law could not solve the problem of femicide. The Istanbul Convention is important in the fight against femicides. Punishment reductions in femicides encourage the perpetrators. It also complicates the fight against femicides. Finally, this research reveals a lack of preventive services in services for femicides