Spor eğitimi veren üniversite yöneticilerinin kişilik özellikleri, öz yeterlik inançları ve spora yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining of the relationship between personality traits, self-efficacy beliefs and attitudes towards sport of university administrators who has providing sport education
  1. Tez No: 744687
  2. Yazar: BANU CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BÜLENT FİŞEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma Türkiye genelinde spor eğitimi veren Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulları ve Spor Bilimleri Fakültelerinde görev yapmış ve yapmakta olan yöneticilerin kişilik özellikleri, öz yeterlik inançları ve spora karşı tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla ele alınmıştır. Araştırmaya 27 kadın yönetici, 154 erkek yönetici katılım göstermiştir. Verilerin elde edilmesinde sosyo-demografik bilgiler için; kişisel bilgi formu, öz yeterlik inançlarını belirlemek amacıyla Yıldırım ve İlhan (2010) tarafından geliştirilen ve 17 maddeden oluşan“Genel Öz Yeterlik İnancı Ölçeği”, Costa ve McCrae (2008) tarafından geliştirilmiş ve John ve Srivastava (1999) tarafından faktör analizleri sonucunda 44 maddeye düşürülen Beş Faktör Kişilik Ölçeği, 42 madde kullanılarak uygulanmıştır;“nevrotiklik”,“uyumluluk”,“deneyime açıklık”“dışadönüklük”ve“sorumluluk”olmak üzere beş farklı boyuttan oluşan Beş faktör kişilik envanteri ve Şentürk (2012) tarafından geliştirilen Spora Yönelik Tutum Ölçeği (SYTÖ), bireylerin spora yönelik tutumlarını belirlemektedir. 25 maddeden oluşan Spora Yönelik Tutum Ölçeği“spora ilgi duyma”,“sporla yaşama”ve“aktif spor yapma”olarak üç alt boyuttan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to examine the relationship between the personality traits, self-efficacy beliefs and attitudes towards sports of the managers who have worked and are working in Physical Education Sports Colleges and Sports Sciences Faculties that provide sports education throughout Turkey. 27 female managers and 154 male managers participated in the research. For socio-demographic information in obtaining the data; The“General Self-Efficacy Belief Scale”consisting of 17 items and developed by Yıldırım and İlhan (2010) in order to determine personal information form, self-efficacy belief beliefs was developed by Costa and McCrae (2008) and as a result of factor analyzes by John and Srivastava (1999), 44 The Five Factor Personality Scale, which was reduced to one item, was administered using 42 items; Five factor personality inventory consisting of five different dimensions as“neuroticism”,“adaptation”,“openness to experience”,“extraversion”and“responsibility”and the Attitude towards Sports Scale (SYTÖ) developed by Şentürk (2012) determine the attitudes of individuals towards sports. Consisting of 25 items, the Attitude Scale towards Sports consists of three sub-dimensions as“interest in sports”,“living with sports”and“active sports”. While no statistical change was observed between the five factor personality dimension averages depending on the factors of gender, academic and administrative management, duration of management and total tenure (table 1,5,7,9), single managers had a statistically higher mean value in all dimensions compared to married managers.