Türkiye'deki varlık yönetim şirketlerinin işleyişi ve dünyadaki örnekleri ile karşılaştırılması
Functioning of asset management companies in Turkey and comparison with their examples in the world
- Tez No: 744693
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Finans sektörünün temel kurumlarından biri olan bankalar, ülkelerin kalkınmasına büyük katkı sağlıyor. Müşterilerinden topladıkları fonları, sermayeye ihtiyacı olan kişi ve işletmelere belirli yükümlülükler karşılığında tahsis ederler. Bankalar, bireylerin ekonomik sorunlarını çözmelerine yardımcı olur ve işletmelere ekonomik rahatlık sağlarken, işletmelerin kendi alanlarında rekabet etmelerini sağlayarak sektörün büyümesine de olumlu etki eder. Şüpheli alacaklardaki artış bankaların temel iş faaliyetlerini olumsuz etkilemekte ve ülke ekonomisinin gelişmesini engellemektedir.Varlık yönetim şirketleri, bireylere ve kurumlara borçlarını yeni ödeme koşullarına göre ödeme imkanı tanıyarak yeniden ekonomiye kazandırmak, finansal sisteme likidite sağlamak ve bankaların bilançolarını iyileştirmelerine katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda söz konusu şirketler, sorunlu alacakların satın alınması, tahsili, yeniden yapılandırılması ve satılması amacına yönelik olarak faaliyet göstermek üzere Kanun ve ilgili mevzuat hükümlerine göre izin alarak kurulan şirketler olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, seçilmiş ülkeler ve Türkiye'deki varlık yönetim şirketlerinin ortaya çıkış nedenlerini, işleyişini, günümüze kadar olan gelişimini ve Türkiye'deki varlık yönetim şirketlerinin takibe düşen kredileri devralma işlemlerini inceleyerek veri tabanı oluşturmaktır. Sonuç olarak oluşturduğumuz veri setine göre kriz dönemleri ve etkisi gösterdiği dönemlerde bankaların devretmiş olduğu takibe düşen kredi miktarı artarken, varlık yönetim şirketleri bu kredileri düşük orandan satın almıştır.
Özet (Çeviri)
Banks, one of the main institutions of the financial sector, contribute greatly to the development of countries. They allocate the funds they collect from their customers to individuals and businesses that need capital in return for certain obligations. While banks help individuals solve their economic problems and provide economic comfort to businesses, they also positively affect the growth of the sector by enabling businesses to compete in their own fields. The increase in bad debts negatively affects the basic business activities of the banks and hinders the development of the country's economy. Asset management companies provide individuals and institutions with the opportunity to pay their debts according to the new payment terms, thus contributing to the economy, providing liquidity to the financial system and improving the balance sheet of the banks. In this context, the companies in question are defined as companies established by obtaining permission in accordance with the provisions of the Law and relevant legislation to operate for the purpose of purchasing, collecting, restructuring and selling problematic receivables. The aim of this study is to create a database by examining the reasons for the emergence of asset management companies in selected countries and Turkey, their functioning, their development until today, and the acquisitions of non-performing loans by asset management companies in Turkey. As a result, according to the data set we created, while the amount of non-performing loans transferred by banks increased during crisis periods and periods, asset management companies purchased these loans at a low rate.