Akut koroner sendromlu hastalarda prokalsitonin düzeylerinin mortalite ile ilişkisi
The relationship of procalcitonine levels with mortality in patients with acute coronary syndrome
- Tez No: 744705
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Prokalsitonin (PCT), erken aterosklerozda inflamatuar bir belirteç olarak rol oynar. Akut koroner sendromda (AKS) artan PCT düzeylerinin klinik sonuçlarını araştırmak için 77 hasta (29'u ST elevasyonlu olmayan miyokard enfarktüsü [MI], 34'ü ST elevasyonlu MI ve 14'ü kararsız angina pektoris) dahil edildi ve 6 ay takip edildi. PCT seviyeleri ilk başvuruda ve başvurudan sonraki 48 saat içinde belirlendi. Beş hasta hastanede yatış sırasında öldü ve kabulden sonraki 48 saat içinde PCT seviyeleri hayatta kalanlardan (n = 72) anlamlı derecede yüksekti (sırasıyla 0.399 +/- 1.33 ng/ml'ye karşı 0.588 +/- 0.56). 6 ay içinde ölen dokuz hastada başvurudan 48 saat sonra PCT seviyeleri de hayatta kalanlarla karşılaştırıldığında anlamlı derecede yüksekti (sırasıyla 0.451 +/- 0.44'e karşı 0.406 +/- 1.37 ng/ml). Başvurudan 48 saat sonra daha yüksek PCT düzeylerinin, erken ve 6 aylık mortalite artışıyla ilişkili bir inflamatuar durumu yansıtabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Procalcitonin (PCT) is implicated as an inflammatory marker in early atherosclerosis. In order to investigate the clinical consequences of increased PCT levels in acute coronary syndrome (ACS), 77 patients (29 with non-ST-elevation myocardial infarction [MI], 34 with ST-elevation MI and 14 with unstable angina pectoris) were included and followed up for 6 months. The PCT levels were determined at initial presentation and within 48 h of admission. Five patients died during hospitalization and their PCT levels within 48 h of admission were significantly higher than survivors (n = 72) (0.588 +/- 0.56 versus 0.399 +/- 1.33 ng/ml, respectively). The PCT levels within 48 h post-admission in the nine patients who died within 6 months were also significantly higher compared with the survivors (0.451 +/- 0.44 versus 0.406 +/- 1.37 ng/ml, respectively). It is concluded that higher PCT levels within 48 h post-admission may reflect an inflammatory state that is associated with increased early and 6-month mortality.