Fatsa ilçesinde nüfusun değişimi ve mekânsal analiz
Population change and spatial analysis in Fatsadistrict
- Tez No: 744706
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA BALCI AKOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Demografi, Geography, Demography
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu tez çalışmasında, araştırma sahasında nüfusun değişiminde etkili olan başlıca doğal çevre özellikleri, ekonomik unsurlar, nüfus özellikleri ve sosyokültürel ve mekânsal değişimi özellikleri dört bölümde incelenmiştir. Araştırma sahasının doğal çevre özelliklerinin incelendiği birinci bölümde: coğrafi konum, jeolojik ve jeomorfolojik yapı, iklim, hidrografya, bitki örtüsü ve toprak özellikleri ele alınmıştır. İkinci bölümde nüfusun değişiminde etkili olan başlıca beşerî unsurlar incelenmiştir. Bu doğrultuda yerleşme tarihi, yerleşme özellikleri, ekonomik faaliyetler ele alınmıştır. Fındık yetiştiriciliğinin temel ekonomik kaynağı olduğu çalışma sahasında fındık yetiştiricilerine anket uygulanmıştır. Nüfus özelliklerinin incelendiği üçüncü bölümde, toplam nüfus değişimi, kır ve şehir nüfusunda yaşanan değişim, nüfus yoğunluğu, doğurganlık oranı, nüfus artışı, nüfusun yaş ve cinsiyete göre dağılımı, medyan yaş, eğitim düzeyi, evlenme ve boşanma, göçler ve nüfus projeksiyonları açıklanmıştır. Ayrıca mevsimlik tarım işçileriyle anket çalışması yapılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde: sosyo-kültürel ve mekânsal değişim ele alınmıştır. Buna bağlı olarak arazi kullanımındaki değişim, sosyo-kültürel değişim, ekonomik değişim ve meskenlerdeki değişim incelenmiştir. Bu tez çalışmasında sayısal verilerden, tablolardan, grafiklerden ve haritalardan yararlanılmıştır. Araştırma sahasındaki şehir ve kırsal yerleşmelere arazi çalışmaları yapılmış, yöre halkıyla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çeşitli kamu kurumlarından alınan veriler değerlendirilmiş ve mekânla ilişkilendirilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
daha sonra doldurulacaktırIn this thesis, the main natural environmental characteristics, economic factors, population characteristics and sociocultural and spatial change characteristics that are effective in the change of population in the research area are analyzed in four sections. In the first chapter where the natural environmental characteristics of the research area are examined: geographical location, geological and geomorphological structure, climate, hydrography, vegetation and soil characteristics are discussed. In the second chapter, the main human factors that are effective in the change of population are analyzed. In this direction, settlement history, settlement characteristics, economic activities are discussed. In the study area where hazelnut cultivation is the main economic source, hazelnut growers were surveyed. In the third section where population characteristics are analyzed, total population change, change in rural and urban population, population density, fertility rate, population growth, distribution of population by age and sex, median age, education level, marriage and divorce, migration and population projections are explained. In addition, a survey was conducted with seasonal agricultural workers. In the fourth chapter of the study, socio-cultural and spatial change is discussed. Accordingly, change in land use, socio-cultural change, economic change and change in dwellings were analyzed. In this thesis, numerical data, tables, graphs and maps were utilized. Field studies were conducted in urban and rural settlements in the research area and interviews were conducted with local people. Data received from various public institutions were evaluated and interpreted in relation to space.