Akademik personelin finansal okuryazarlığının belirlenmesi: Çağ Üniversitesi örneği
Determining of financial literacy of academic personal: The example of Çağ University
  1. Tez No: 744708
  2. Yazar: GİZEM BAKIRKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖKHAN SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Finansal okuryazarlık, sermaye piyasaları hakkında bilgi sahibi olma, bu bilgiyi yorumlayabilme ve bu hususta tasarruf sağlamaktır. Bireylerin kendi paralarını yönetme ve tasarrufta bulunma isteği finansal okuryazarlığın önemini artırmaktadır. Bu çalışmada, Çağ Üniversitesi'nde bulunan akademik personelin finansal okuryazarlık düzeyinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Eğitim seviyelerinin finansal okuryazarlık üzerindeki etkisi bu çalışmayı önemli kılmaktadır. Çağ Üniversitesi'nde bulunan akademisyen sayısı 210'dur.Yapılan çalışmada 83 akademisyenin gönüllü katılımı ile anket yöntemi uygulanarak veriler toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 28.0 programına yüklenerek frekans ve çapraz tablo analizleri yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda finans ve işletme bölümünde okuyan bireylerin finansal okuryazarlık seviyelerinin daha yüksek olduğu görülmektedir. Diğer bölümlerde okuyan bireylerin finansal okuryazarlık bilgi seviyelerinin düşük olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial literacy is to have information about capital markets, to interpret this information and to save on this issue. The desire of individuals to manage and save their own money increases the importance of financial literacy. In this study, it is aimed to determine the financial literacy level of academic staff at Çağ University. The effect of education levels on financial literacy makes this study important. The number of academicians at Çağ University is 210. In the study, data were collected by applying the questionnaire method with the voluntary participation of 83 academicians. The collected data were loaded into the SPPS 28.0 program, and frequency and cross-table analyzes were made.As a result of the analysis, it is seen that the financial literacy levels of the individuals studying in the finance and business department are higher. It has been observed that the financial literacy knowledge levels of individuals studying in other departments are low.