Kronik idiyopatik ürtiker hastalarında çocukluk çağı olumsuz yaşantıları, yakın ilişkiler ve duygu regülasyonu arasındaki ilişki
The relationship between childhood adverse experience, close relationships and emotion regulation in chronic urticaria patients
- Tez No: 744709
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SİBEL MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Ürtiker toplumda çok sık karşılaşılan deride kaşıntı, kabarma, kızarıklık gibi belirtilerle giden dermatolojik bir hastalıktır. Günümüzde etyolojisi halen tam olarak bilinememekte ve heterojen bir şekilde sınıflanmaktadır. Emosyonel faktörlerle sıkı ilişki içerisinde olması nedeniyle psikodermatolojik, psikosomatik hastalıklar grubunda değerlendirilmektedir. Prevelansı %0.5-%5 arasında değişmektedir (Bernstein ve ark. 2014). Bu çalışmada Kronik İdiyopatik Ürtiker Hastalarında Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantıları, Yakın İlişkiler ve Duygu Regülasyonu Arasındaki İlişki değerlendirilecektir. Yöntem: Bu çalışmaya Aralık 2019 ile Nisan 2020 tarihleri arasında İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği'ne vücudunun herhangi bir yerinde en az altı hafta veya daha fazla süredir kabarma, kızarık ve kaşıntı yakınması ile başvuran klinik olarak kronik idiyopatik ürtiker tanısı alan kişilerden seçilen 80 hasta ve 80 sağlıklı gönüllü birey kontrol grubu olarak dahil edilmiştir. Katılımcılar on sekiz yaş ve üstüdür. Daha önce psikiyatrik tanısı almış ve tedavi görmüş bireyler, iletişim engelliler ve etyolojisi bilinenler (enfeksiyon, besin, ilaç vb. kaynaklı ürtiker hastaları) araştırmadan çıkarılmıştır. Hasta ve kontrol grubuna katılımcılardan bilgilendirme ve onam formu, araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik Veri Formu, Kısa Semptom Envanteri, Yakın İlişki Ölçeği, Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği-Kısa Form ve Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Kronik ürtiker hasta grubu ve kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet dağılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmedi (p>0. 05).
Özet (Çeviri)
Objective: Urticaria is a dermatological disease that causes itching, blistering, redness of the skin that is very common in general population. Etiologic factors for urticaria is still unknown and it is classified in a heterogeneous way. Urticaria is considered a psychodermatological, psychosomatic disease category due to its close relationship with emotional factors. Its prevalence varies between 0.5% and 5% (Bernstein et al. 2014). In this study, the relationship between childhood adverse experiences, relationship questionnaire scale and emotion regulation in chronic idiopathic urticaria patients will be evaluated. Method: Eighty healthy volunteers and 80 patients has been included for this research. Patient group was selected from clinically diagnosed chronic idiopathic urticaria cases from Istanbul Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Dermatology Clinic between December 2019 and April 2020. They had swelling, redness and itching symptoms for at least six weeks or more. Participants were eighteen years old or older. Individuals who have previously been diagnosed and treated with psychiatric diseases, people with communication disabilities and those with known etiology (urticaria patients from infection, food, medicine, etc.) were excluded from this study. Inform consent, Sociodemographic Form, Brief Symptom Inventory, Relationship Scales Questionnaire, Difficulty in Emotion Regulation-Short Form and Childhood Adverse Experiences Scale were applied to the patient and control groups. Findings: There was no statistically significant difference between the chronic urticaria patient group and the control group in terms of age and gender distribution (p>0. 05).