Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde sosyal bilimler alanında temel finans eğitimi almış akademik personelin finansal okur yazarlık düzeylerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
Social at Sivas Cumhuriyet University financial literacy of academic personnel with basic finance education in the field of sciences a form for determining the levels research
  1. Tez No: 866464
  2. Yazar: BEGÜM ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİD ALPAGUT ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe, Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Çalışmamızın amacı Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Cumhuriyet Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu'nda görev yapan Akademik personelin finansal okuryazarlık düzeylerinin ölçülmesine yönelik çalışılmıştır. Çalışmamız bir anket çalışması olup, Cumhuriyet Üniversitesi'nde çalışan 131 akademik personel'e yüz yüze anket verileri uygulanmıştır. Akademik personellerin finansal okuryazarlık seviyelerinde etki eden değişkenler SPSS programıyla analiz sonuçlarına ulaşılmıştır. Elde edilen verilere göre SPSS 24.0 istatistiksel veri analiz programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların demografik özelliklerinin ve finansal bilgi düzeyi dağılımının belirlenmesinde yüzde ve frekans analizi yapılmıştır. Araştırma verilerinin iç tutarlılık düzeyinin belirlenmesi için Cronbach alpha katsayısı hesaplanmıştır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki anlamlılık analizleri öncesinde araştırma verilerinin normal dağılımda olup olmadığının belirlenmesi amacıyla çarpıklık ve basıklık analizi yapılmıştır. Buna göre araştırma verilerinin analizinde parametrik testler (t Testi ve ANOVA testi) uygulanmıştır. Çalışmamızın sonucunda akademisyenlerin finansal okuryazarlık seviyeleri ile demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, medeni durum, gelir ve unvan) etki eden diğer değişkenler arasındaki istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Bekar akademisyenlerin finansal okuryazarlık düzeyleri evli akademisyenlere göre daha yüksek çıkmış ve aralarında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Cinsiyet, yaş, gelir düzeyi ve unvan durumu ile finansal okuryazarlık düzeyi arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre ankete katılan akademik personelin finansal okuryazarlık düzeyine ilişkin bulguların düzey ortalaması 83,496 olarak belirlenmiştir. Buna göre araştırmaya katılan akademik personelin finansal okuryazarlık (3,340) düzeyi orta seviyededir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to measure the financial literacy levels of academic staff working at Sivas Cumhuriyet University Faculty of Economics and Administrative Sciences and Cumhuriyet Social Sciences Vocational School. Our study is a survey study, and face-to-face survey data were applied to 131 academic staff working at Cumhuriyet University. The analysis results of the variables affecting the financial literacy levels of academic staff were obtained with the SPSS program. According to the data obtained, SPSS 24.0 statistical data analysis program was used. Percentage and frequency analysis were performed to determine the demographic characteristics and financial knowledge level distribution of the participants. Cronbach's alpha coefficient was calculated to determine the internal consistency level of the research data. Before the significance analysis between dependent and independent variables, skewness and kurtosis analysis was performed to determine whether the research data was normally distributed. Accordingly, parametric tests (t Test and ANOVA test) were applied in the analysis of the research data. As a result of our study, it was examined whether there was a statistically significant difference between academicians' financial literacy levels and other variables affecting their demographic characteristics (age, gender, marital status, income and title). Financial literacy levels of single academicians were higher than married academicians and a significant difference was detected between them. No significant difference was detected between gender, age, income level and title status and financial literacy level. According to the results of the analysis, the average level of the findings regarding the financial literacy level of the academic staff participating in the survey was determined as 83,496. Accordingly, the financial literacy level (3,340) of the academic staff participating in the research is at a medium level.