Muhammed Ebu Zehre'nin Kur'an ilimlerine bakışı ve el-Mu'cizetu'l-Kübra Adlı Eseri
Muhammed Ebû Zehra's view on the sciences of the Qur'anand the work titled el-Mu'cizetu'l-Kübra
  1. Tez No: 744710
  2. Yazar: YAHYA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÇAĞIL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmanın amacı, Muhammed Ebû Zehre'nin Kur'an ilimlerine bakışını genel manada eserlerinde özelde“el-Mu'cizetü'l-Kübrâ el-Kur'an”adlı eserini merkeze alarak incelemektir. Araştırma, giriş ve onu takip eden iki bölümden meydana gelmiştir. Müellif, son dönem çok yönlü bir İslam alimidir. Araştırmada bu çok yönlülüğe dair çokça örneklere yer verilmiştir. Özelde Kur'an ilimlerine bakışının ele alındığı araştırmanın en detaylı bölümünde konuların bazısına farklı bakış açıları geliştirdiği rahatlıkla görülmektedir. Döneminin güncel toplumsal sorunlarına duyarsız kalmayan Ebû Zehre'nin bu anlamda konulara yaklaşımına dair birtakım fikirleri de araştırmada ilgili yerlerde bulunmaktadır. Tüm bu fikirlere yer verilirken akademik çalışmanın sınırları da gözetilerek, müellif ile aynı fikirde olunmayan hususlarda farklı bakış açılarına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine Muhammad Abu Zehre's view of the Qur'anic sciences in general in his works, in particular“al-Mu'cizetü'l-Kübrâ el-Kur'an”. The research consists of the introduction and the following two parts. The author is a versatile Islamic scholar of the last period. Many examples of this versatility were included in the study. In the most detailed part of the research, in which his view of the Qur'anic sciences in particular is discussed, it can be easily seen that he developed different perspectives on some of the subjects. Abu Zehre, who was not indifferent to the current social problems of his period, has some ideas about his approach to these issues in this sense. While all these ideas are included, different perspectives on the issues that do not agree with the author are also included, considering the limits of the academic study.