Çevre politikaları ekseninde bölgeler-arasıcılık: AB ve Orta Asya ülkeleri örneği
Inter-regionalism on the axis of environmental policies: The case of EU and Central Asian countries
  1. Tez No: 744711
  2. Yazar: MEHMET MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez çalışması, siyasi bölgelerin tarihsel emsallerini ve onu şekillendiren, çarpıtan hakim fikirleri keşfederek, bölgeler-arasıcılık adı verilen yeni bir etkileşim türünün doğasını ve çeşitli ekonomik, siyasi biçimlerini incelemektedir. Çalışmada tercih edilen karşılaştırmalı siyasal analiz, bölgesel ve bölgeler arası işbirliğine kalkışan ve kararsızlıkla bakmaya devam eden devlet aktörleriyle karşı karşıya kaldıklarında özel teşebbüs ve STK'ların zorlu rollerini de ortaya çıkarmaya yönelik olup uluslararası çevre politikası özelinde Orta Asya ve Avrupa Birliği örneklemi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Orta Asya çalışmaları, Asya-Avrupa ilişkileri ve uluslararası politik ekonomi ve çevre politikası tartışmaları zemininde; Doğu Asya ve Avrupa'da politika yapımında yer alan uygulayıcıların karşılaştırılmasına ulusaltı karşılaştırmalı siyasal analiz metoduyla gidilmiş olup bölgesel altsistemlerin etkileşimine yönelik modeline başvurulmuştur. Uluslararası bölgeler-arasıcılığın çevre politikalarındaki güncel seyrine ilişkin bir profil ortaya çıkarılmak istenmiştir. Orta Asya ve Avrupa Birliği için bölgeler arasıcılık yönünden ne gibi kazanımlar ve kaybedilen potansiyelin var olduğu da ortaya konulmuştur. AB'nin bizzat kendisinin etkin bir uluslararası bölgesel çevre politikası ortaya koymasındaki başarısının yanında, Orta Asya gibi iktisaden ve enerji işbirliği kanadında ortak zeminde buluşmak istediği bir diğer bölge üzerinde, çevre politikalarını kendine göre şekillendirmek ister tarzda olan yaklaşımı, bölge dışına yankı sağlayabilme tezi özelinde değerlendirilmiştir. AB'nin üçüncü ülkeleri ve dışarıdaki bölgeleri kendi siyaseti, ilişkileri ile kendini merkeze alan siyasetinin bir sonucu olarak etkileme gücüne ithafen olabildiğince açığa çıkarılmıştır. ASEM, CAREC gibi kuruluşların zirve, strateji ve işbirliği etkinlikleri ile strateji gündemlerinin yanı sıra AB-ASEAN ilişkileri, UNEP,CAS,USAID,GCA,CAEC, EEAS, WECOOP, RCEECA, Dünya Bankası ve BM'nin de desteklemiş olduğu UNECE ve PROGREEN oluşumlarının Orta Asya'daki etkinliği, aynı analiz yaklaşımı temel alınarak, çalışmada incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the nature and various economic and political forms of a new type of interaction called inter-regionalism, exploring the historical precedents of political regions and the prevailing ideas that shape and distort them. The comparative political analysis preferred in the study is aimed at revealing the challenging roles of private enterprises and NGOs as well when they are faced with state actors who attempt regional and interregional cooperation and continue to look indecisively, and it has been carried out on the sample of Central Asia and the European Union, specifically for international environmental policy. On the basis of Central Asian studies, Asian-European relations and international political economy and environmental policy discussions, the comparison of practitioners involved in policy making in East Asia and Europe was made using the method of subnational comparative political analysis, and the model for the interaction of regional subsystems was used. It is aimed to reveal a profile regarding the current course of international regional-intermediation in environmental policies. It has also been revealed what kind of gains and lost potential exist in terms of inter-regionalism for Central Asia and the European Union. In addition to the success of the EU in putting forward an effective international regional environmental policy, its approach that wants to shape its environmental policies in its own way on another region such as Central Asia that it wants to meet on a common ground in terms of economic and energy cooperation has been evaluated in terms of the thesis of providing an echo outside the region. It has been revealed as much as possible, in reference to the power of the EU to influence third countries and regions abroad as a result of its own policy, relations and self-centered policy. UNECE and PROGREEN which are supported by EU-ASEAN relations, the other programme and bodies such as UNEP, CAS, USAID, GCA, CAEC, EEAS, WECOOP, RCEECA, World Bank and UN, as well as summit, strategy and cooperation activities and strategy agendas of organizations such as ASEM, CAREC formations in Central Asia, based on the same analysis approach, is examined in the study.