Eskişehir Odunpazarı Bölgesi'nin sanat aracılığıyla mutenalaştırılması
Eskisehir Odunpazarı Gentrification of the region through art
- Tez No: 744722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN ÖZDAMAR AKARÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Fine Arts, Sociology, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Mutenalaştırma ve sanat ilişkisi ekseninde yürütülen bu çalışma kentsel dönüşüm, kentsel yenileme ve tarihi mekânların yeniden işlevlendirilmesi projelerinde sanatçının sürece etkisi ve mekânın geçirdiği fiziksel değişimin olumlu ve olumsuz etkileri incelenmiştir. Bu tarz kentsel yenileme ve yeniden işlevlendirme sürecinin eksik yönü, genellikle bölgenin sosyal yapısının ikinci planda tutulmasıdır. Öncelikli olarak ekonomik kazanç ekseninde uygulanan dönüşüm çalışmaları tarihi mekânların kültürel özelliklerini, belleğini, kimliğini ve mahalle olma özelliğini olumsuz etkilemektedir. Çalışmanın amacı kapsamında, Tarihi Odunpazarı Evleri yeniden işlevlendirme sürecinde benzer bir durumun olmadığına, sürecin olumlu ve olumsuz yönlerine ulaşılmak hedeflenmiştir. Bu kapsamda mekânın yeni kullanıcıları olan sanatçılar ve yerel halkın komşuluk ilişkileri; sanatçıların mekâna yönelik deneyimleri özelinde, mekânda mutenalaştırma sürecinin yaşanıp yaşanmadığı, yerel halkın yeniden işlevlendirme sürecinden nasıl etkilediği incelenmiştir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş ve veri toplama aracı olarak nitel araştırmalarda sıkça kullanılan yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Görüşmeden elde edilen veriler kapsamında, 4 ana tema ve 12 alt tema oluşturulmuştur. Temaların analizi aşamasındaysa betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Analizler sonucunda Tarihi Odunpazarı Evleri'nin yeniden işlevlendirme sürecinin kültürel boyutunun gerekli doyuma ulaştığı görülmüştür. Mekânda artıksanata alan açıldığı görülmektedir. Mekânın 2000'li yıllarda başlayan dönüşüm sürecinden bugüne kadar mekânda mutenalaştırma yaşanmıştır. Ancak özellikle mekânda modern müzenin varlığıyla birlikte mutenalaştırmanın hız kazandığı sonucuna ulaşılmıştır. Mekânın, şehir dışında yaşayan yatırımcılar tarafından görünür olmasıyla birlikte mutenalaştırmaya dolaylı yoldan etkisi olan sanatçıların da mekândan gitmek zorunda kalacağı bir sürecin yaşanacağı sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak mekânda mahalle kültürünün yer yer korunduğu yaşayan mahalle olma özelliğinin varlığına ulaşılmıştır. Gelecekte, mekânda aşırı turizmin görülmesi, zincir kuruluşların ve büyük oluşumların mekâna gelmesiyle birlikte, mekânın geleneksel dokusunun zamanla kaybolacağı, yaşayan mahalle özelliğini kaybedeceği tehlikesinin olduğu düşünülmektedir. Tarihi Odunpazarı Evleri bölgesini bir bütün olarak korumayı amaçlayan bütüncül projelerin uygulanması gerekmektedir
Özet (Çeviri)
This study, carried out on the axis of gentrification and art, examines the effect of the artist on the process and the positive and negative effects of the physical change of the place in the projects of urban transformation, urban renewal and re-functioning of historical places. The missing aspect of this type of urban renewal and refunctioning process is that the social structure of the region is generally kept in the background. Transformation studies, which are primarily applied on the axis of economic gain, adversely affect the cultural characteristics, memory, identity and neighborhood character of historical places. Within the scope of the study, it is aimed to find out whether there is a similar situation in the re-functioning process of historical Odunpazarı Houses and reach the positive and negative aspects of the process. In this context, the neighborhood relations of the artists and local people, who are the new users of the area, whether the gentrification process has been experienced in the area in particular with the experiences of the artists towards the space and how the local people have been affected by the re-functioning process has been examined. In this study, qualitative research method was preferred and semi-structured interview technique, which is frequently used in qualitative research, was used as a data collection tool. Within the scope of the data obtained from the interviews, 4 main themes and 12 sub-themes were created. In the analysis of themes, descriptive analysis technique was used. As a result of the analyses, it has been seen that the cultural dimension of the re-functioning process of the Historical Odunpazarı Houses has reached the necessary satisfaction. It is seen that there is now space for art in the area. Since the transformation process of the place, which started in the 2000s, there has been a gentrification in the area. However, it has been concluded that gentrification has accelerated, especially with the presence of a modern museum in the area. It has been concluded that, with the venue becoming visible to investors living outside the city, a process will be experienced in which artists who have an indirect effect on gentrification will have to leave the venue. Finally, it has been reached that there exists the property of being a living neighborhood, where the neighborhood culture is preserved from place to place. It is thought that in the future, there is a danger that the traditional texture of the place will be lost over time and that it will lose its living neighborhood feature, with the occurrence of excessive tourism in the place and the arrival of chain establishments together with large formations. Holistic projects aiming to preserve the historical Odunpazarı Houses area as a whole need to be implemented.