El-Ferâʿizuʾl-Vâfîye (Dil incelemesi-metin-dizin/sözlük)
El-Ferâʿizuʾl-Vâfîye (Language examine-text-index/dictionary)
- Tez No: 744729
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE TÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 499
Özet
Ferâiz, İslam hukukunun alt kollarından biri olan miras hukukuna verilen addır. Ferâiz-nâmeler de miras hukuku hakkında yazılmış eserlerin genel adıdır. Ölen kimsenin geride bıraktığı mal ve hakların, mirasçılar arasında belirli kurallar çerçevesinde pay edilmesine dair geniş bilgi veren bu eserler, insanoğlunun sosyal ve ekonomik hayatını düzenlemesinde yol gösterici olması bakımından önem taşır. Ferâiz ilmi ile ilgili yazılan eserlerden en ünlülerinden biri Hanefî fâkihi es-Secavendî'nin es-Siraciyye'sidir. Bu çalışmada incelenen el-Ferâʾizuʾl-Vâfîye, Hâcib-zâde Mehmed b. Mustafa İstanbûlî tarafından Secavendî'nin söz konusu eserinden tercüme edilmiştir. Eserin Milli Kütüphane, Çankırı İl Halk Kütüphanesi koleksiyonunda 18 Hk 140/4 numarada kayıtlı nüshası esas alınarak hazırlanan bu çalışmada metnin transkripsiyonu verilmiş, dil incelemesi ve sözlüğü yapılmıştır. Böylece hem miras hukuku tarihine katkı sağlanması hem de 18. yüzyıl Osmanlı Türkçesine ait bir metnin ortaya konulması, metnin incelenerek sözlüğünün ve dil özelliklerinin verilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ferâiz is the name given to the law of inheritance, which is one of the sub-branches of Islamic law. Ferâiz -nâme is the general name of the works written on the law of inheritance. These works, which give extensive information about the distribution of the goods and rights left behind by the deceased person among the heirs within the framework of certain rules, are important in terms of being a guide in the regulation of the social and economic life of human. One of the most famous books written on the science of is es-Siraciyye by Hanefi jurist es-Secavendî. In this study, el-Ferâʾizuʾl-Vâfîye from the work of Secavendî by Hâcib-zâde Mehmed b. Mustafa İstanbûlî. In this study, which was prepared on the basis of the copy of the work registered in the National Library, Çankırı Provincial Public Library Collection, number 18 Hk 140/4, the transcription of the text was given, language analysis and dictionary were made. Thus, it is aimed both to contribute to the history of inheritance law and to reveal a text beloning to the 18th century Ottoman Turkish, to text and to give its dictionary and language features.