Tip 2 diyabetes mellitus hastalarında koku bozukluğunun prevalansı ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Prevalence of odor disorder in patients with type 2 diabetes mellitus and determination of related factors
  1. Tez No: 744730
  2. Yazar: SITKI BERAT TANFER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Diyabetes Mellitus epidemik oranlara ulaşmış kronik bir hastalık olmanın yanında yol açtığı mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonlar nedeniyle önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Diyabetiknöropati,yüksekmorbiditevemortaliteileseyredenvediyabetikhastaların yaşamkalitesiniazaltanönemlibirkomplikasyondur.Yüksek plazma glukoz seviyelerinin santral ve periferik sinirlere toksik etkili olduğu bilinmektedir. Koku fonksiyon bozukluğunun, glikoz toksisitesi, mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonlarında altında yatan oksidatif stresle ilişkili olduğu düşünülmektedir. Ayrıca yapılan bazı çalışmalarda koku fonksiyon bozukluğunun diyabetik nöropatinin santral belirtilerinden olabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızda Tip 2 Diyabetes Mellitus (DM) hastalarında koku bozukluğunun prevalansı ve ilişkili faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma olgu-kontrol türünde bir çalışmadır. Çalışmamızın olgu grubu diyabetik hastalardan, kontrol grubu ise diyabet tanısı olmayan hastalardan oluşmaktadır. Çalışma örneklemimiz S.B.Ü.KartalDr.LütfiKırdarŞehirHastanesi'ne bağlı Üst Kaynarca Diyabet Merkezi ve S.B.Ü.KartalDr.LütfiKırdarŞehirHastanesiAileHekimliğine bağlı poliklinikler ve eğitim aile sağlık merkezlerine başvuran 18 yaş üstü ve araştırmaya katılma kriterlerine uyan hastalardan oluşmaktadır. Çalışmamızın olgu grubu 156 tip 2 DM hastasından oluşmakta iken, kontrol grubu ise 161 diyabet tanısı olmayan hastadan oluşmaktadır. Çalışmaya toplam 317 kişi dahil edilmiştir. Tüm katılımcıların yaş, cinsiyet, sosyodemografik özellikleri ve kronik hastalıkları ilgili veri toplama formuna işlenmiştir. Olgu grubunu oluşturan tip 2 DM hastalarının diyabet tedavileri, diyabet süreleri ve diyabete bağlı komplikasyonları detaylı olarak öğrenilmiştir. Tüm hastaların laboratuvar parametreleri hasta dosyalarından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes Mellitus is a chronic disease that has reached epidemic proportions and is an important cause of mortality and morbidity due to microvascular and macrovascular complications. Diabetic neuropathy is an important complication with high morbidity and mortality and reduces the quality of life of diabetic patients. It is known that high plasma glucose levels are toxic to central and peripheral nerve fibers. It is thought that olfactory dysfunction is associated with oxidative stress underlying glucose toxicity, microvascular and macrovascular complications. In addition, some studies suggest that olfactory dysfunction may be one of the central symptoms of diabetic neuropathy. In our study, it was aimed to investigate the prevalence of olfactory disorder and related factors in Type 2 Diabetes Mellitus (DM) patients. Methods: It was planned as a case control and prospective study. The case group of our study consisted of diabetic patients, and the control group consisted of patients without a diagnosis of diabetes. Our study sample is S.B.Ü. Kartal Üst Kaynarca Diabetes Center affiliated to Lütfi Kırdar City Hospital Family Medicine and S.B.Ü. Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital consists of patients over the age of 18 who apply to polyclinics and training family health centers affiliated to Family Medicine and who meet the criteria for participation in the research. While the case group of our study consisted of 156 type 2 DM patients, the control group consisted of 161 patients without diabetes mellitus. A total of 317 people were included in the study. Age, gender, sociodemographic characteristics and chronic diseases of all participants were recorded in the data collection form. Diabetes treatments, duration of diabetes and complications related to diabetes of type 2 DM patients who constitute the case group were learned in detail. Laboratory parameters of all patients were analyzed from patient files. In addition, the Turkish version of the“Questionnaire for the Assessment of Self-Reported Olfactory Functioning and Olfaction-Related Quality of Life (ASOF)”was administered to all patients, and their olfactory capacity and odor-related quality of life were evaluated. Patient data collection, processing and survey were done by the same researcher.