Klasik ve Hellenistik dönemlerde Taman Yarımadası (Phanagoria-Kepoi-Hermonassa)
Taman Peninsula in Classical and Hellenistic periods (Phanagoria-Kepoi-Hermonassa)
- Tez No: 744728
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN EMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Klasik ve Hellenistik Dönemlerde Taman Yarımadası (Phanagoria- Kepoi- Hermonassa) adlı bu tez çalışmasında Antikçağ'da Taman Yarımadası'nda yer alan önemli üç liman kenti olan Phanagoria, Kepoi ve Hermonassa kentleri incelendi. Bu liman kentlerinin Antikçağ' daki coğrafi konumları, toponimleri, ekonomik, kültürel ve siyasi gelişmelerdeki rolleri ortaya konuldu. Bu liman kentlerinin diğer kentlerle olan ticari ilişkileri araştırıldı. Bunun için öncelikle kentlerin toponimleri, coğrafi konumları ve kazı çalışmaları incelendi. Ardından Hellenlerin Karadeniz' de ve Taman Yarımadası'ndaki koloni faaliyetleri ele alandı. Daha sonra da Taman Yarımadası'nın Kolonizasyon, Bosphorus Krallığı ve Mithradates Krallığı dönemlerindeki siyasi tarihi incelendi. Sonuç olarak, bu çalışmayla Klasik ve Hellenistik Dönemlerde önemli bir yere sahip olduğu tespit edilen Phanagoria, Kepoi ve Hermonassa liman kentlerinin bölge ticaretinde ve yaşanan siyasi gelişmelerde önemli görevler üstlendikleri tespit edildi. Bu bölgelere hâkim olan Bosphorus Krallığı ve Mithradates Krallığı'nın siyasi ve ekonomik yönden düşmanlarına karşı büyük kazanç elde ettiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled Sindike Region in the Classical and Hellenistic Periods, the three important port cities of Phanagoria, Kepoi and Hermonassa, which were located on the Taman Peninsula in Antiquity, were examined. The geographical locations, toponyms, and their roles in economic, cultural and political developments of these port cities in Antiquity were revealed. The commercial relations of these port cities with other cities were investigated. For this, first of all, the toponyms, geographical locations and excavations of the cities were examined. Then, the colonial activities of the Hellenes in the Black Sea and the Sindike Region were discussed. Then, the political history of the Sindike Region during the Colonization, Bosphorus Kingdom and Mithradates Kingdom periods was examined. As a result, it was seen that the port cities of Phanagoria, Kepoi and Hermonassa, which were determined to have an important place in the Classical and Hellenistic periods, played an important role in the regional trade and political developments. It was seen that the Bosphorus Kingdom and Mithradates Kingdom, which dominated these regions, made great gains against their enemies politically and economically.