Elektrik altyapı uygulamalarının (alçak gerilim ve zayıf akım sistemleri) iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of electrical infrastructureapplications (low voltage and extra low voltagesystems) in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 744734
  2. Yazar: UMUT YARKIN YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KÖRLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde yurt içi ve yurt dışı uluslararası inşaat projelerinde yer alan elektrik altyapı uygulamaları kapsamındaki alçak gerilim ve zayıf akım sistemleri incelenmiştir. Teknik gerekliliklere, standartlara ve istenilen konfor seviyelerine uygun şekilde planlanmış olan benzer sistemlerin farklı projelerde uygulamaları mevcuttur. Bu uygulamalar sırasında potansiyel olarak ortaya çıkabilecek sağlık ve güvenlik sorunlarını iyileştirmek ve olası tehlikeleri kontrol edilebilir hale getirmek amaçlı veriler elde edilmiş ve bilgilendirmeler yapılmıştır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde giriş ve geçmiş çalışmalarla beraber genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde sırasıyla; yapı sektörü hakkında genel bilgiler ve ilgili iş sağlığı ve güvenliğini ilgilendiren risk analiz yöntemleri ele alınmıştır. Daha sonra bulgular kısmında yapılardaki alçak gerilim ve zayıf akım sistemlerinin uygulamaları fotoğraflarıyla beraber anlatılmış ve bu uygulamaların iş sağlığı ve güvenliği açısından incelemesi yapılmıştır. Son bölümde de elde edilen veriler L matris ve Fine-Kinney yöntemleri ile ayrı ayrı risk analizi içerisinde incelenmiş ve sonuçlar geliştirilmek üzere tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, low voltage and weak current systems within the scope of electrical infrastructure applications in domestic and international international construction projects are examined. Similar systems, which are planned in accordance with technical requirements, standards and desired comfort levels, have applications in different projects. During these applications, data were obtained and information was provided in order to improve the health and safety problems that may arise potentially and to make possible dangers controllable. In the first and second parts of the study, general information is given along with the introduction and previous studies. In the third part, respectively; general information about the construction sector and risk analysis methods related to occupational health and safety are discussed. Then, in the findings section, the applications of low voltage and weak current systems in the buildings were explained together with their photographs, and these applications were examined in terms of occupational health and safety. In the last part, the data obtained were analyzed separately in risk analysis with L matrix and Fine-Kinney methods, and the results were discussed to develop.