Göç olgusu ekseninde mikro sosyal uyum ve aktif vatandaşlık katılımı ilişkisi üzerine bir araştırma: Üzümlü / Erzincan Ahıska Türkleri örneği
A research on the relationship of micro social cohesion and active citizenship participation in the axis of migration: the case of üzümlü / Erzincan Meskhetian Turks
- Tez No: 744733
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ NİŞANCI, PROF. DR. EMEL TOPCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu tez çalışması göç ekseninde, yerel düzeyde mikro sosyal uyum (MSU) ve aktif vatandaşlık katılım düzeyi (AVKD) arasındaki ilişkinin altında yatan nedenleri derinle-mesine anlamayı ve açıklamayı amaçlamaktadır. Çalışma“Göç”,“Sosyal Uyum”,“Aktif Vatandaşlık”literatürüne dayanmaktadır. Çalışma 2015 yılından itibaren iskânlı göçmen statüsüyle Erzincan'a göç etmiş olan Ahıska Türklerinin ve yerleşik halkın uyumları ve aktif vatandaşlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi yereldeki sosyal etkileşimler merkezinde ele almaktadır. Karma araştırma yöntemi ile yürütülen bu çalışmada, açıklayıcı sıralı karma desen tasarımını kullanılmaktadır. Çalışmada, aktif vatandaşlık ile mikro sosyal uyumun çift taraflı etkileşiminin mevcut olduğu sonucuna ulaşılmıştır. 'Katılım' yüksek olduğunda bu etkileşim yükselme potansiyeli taşır. Aktif vatandaşlığın siyasal katılım ve sivil katılım boyutları ile mikro sosyal uyum arasında, dolaylı bir ilişki varken, aktif vatandaşlığın sosyal katılım boyutu ile mikro sosyal uyum arasında doğrudan ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma makro düzey uyumun var olması durumunun, sosyal uyum için yeterli olmadığı ve sosyal uyumun da aktif vatandaşlığın da yatay düzlemde gerçekleştiğine dair sonucu ile“göç-sosyal uyum-aktif vatandaşlık”konusuna farklı bir bakış sunmaktadır. Göç-Sosyal Uyum-Mikro Sosyal Uyum-Aktif Vatandaşlık-Ahıska Türkleri-Karma Araş-tırma Yöntemi
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand and explain in depth the reasons underlying the re-lationship between micro-social cohesion (MSC) and active citizenship participation lev-el (ACPL) at the local level on the axis of migration. The study is based on the literature of“Migration”,“Social Cohesion”, and“Active Citizenship”. The study deals with the relationship between the harmony and active citizenship levels of the Meskhetian Turks, who have immigrated to Erzincan with the settled immigrant status since 2015, in the center of local social interactions. In this study, which is carried out with mixed meth-ods research method, explanatory sequential mixed design is used. In the study, it was concluded that there is a bilateral interaction between active citizenship and micro-social cohesion. When 'participation' is high, this interaction has the potential to rise. It has been concluded that while there is an indirect relationship between micro-social cohesion and the dimensions of political participation and civic participation of active citizenship, it is directly related to the dimension of social partici-pation. The study presents a different perspective on the subject of“migration-social cohesion-active citizenship”, with the conclusion that the existence of macro-level cohe-sion is not sufficient for social cohesion and that both social cohesion and active citizen-ship occur on a horizontal plane.