Bazı quasilineer fonksiyon uzaylarının cebirsel ve topolojik yapısı üzerine
On algebraic and topological structure of some quasilinear function spaces
- Tez No: 744746
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu yüksek lisans tezi dört bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde, tezde bahsedilen konular hakkında kısaca bilgi verildi. Sonra tezde yapılanlardan bahsedildi. İkinci bölümde ise ilerideki bölümlerde kullanılan temel kavramlar, tanım ve teoremlere yer verildi. Üçüncü bölümde lineer uzayların genelleştirilmesi olan quasiliner uzayların tanımına yer verildi.Lineer uzaylardaki önemli cebirsel ifadeler, tanım ve teoremlerin quasilineer uzaylardaki karşılıklarına yer verildi. Dördüncü bölümde interval değerli fonksiyonların oluşturduğu uzay quasilineer uzayından bahsedildi. Bu uzayın diğer adının interval değerli sonlu enerjili sinyaller uzayı olduğu ifade edildi. Bu uzayın üzerindeki normla Hilbert quasilineer uzay olduğu da belirtildi. Ayrıca bazı eksik bilgiye sahip non-deterministik sinyallerin enerjilerinin tahminine yönelik bir yöntem geliştirildi.Daha sonra bazı non-deterministik sinyallerinde Fourier Transformları tahmin etmeye çalışıldı.Burada da daha önceden bilinen Küme değerli Fourier Transformu kullanıldı. Bunun için iç çarpım quasilineer uzaylar kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master thesis consists of four parts.In the first part of the thesis, brief information was given about the subjects mentioned in the thesis. Then, what was done in the thesis was mentioned. In the second part, the basic concepts, definitions and theorems used in the following chapters are given. In the third chapter, the definition of quasiliner spaces, which is the generalization of linear spaces, is given. Important algebraic expressions, definitions and theorems in linear spaces are given in quasilinear spaces. In the fourth chapter, the space quasilinear space formed by interval-valued functions is mentioned. It was stated that the other name of this space is the interval valued finite energy signals space. It was also stated that this space is a Hilbert quasilinear space with the norm on it. In addition, a method for estimating the energies of non-deterministic signals with some missing information was developed. Then, it was tried to predict Fourier Transforms in some non-deterministic signals.Here, the previously known Set-valued Fourier Transform was used. For this, inner product quasilinear spaces are used.