Femur cerrahisinde dinamik kondiler vida (DCS) ve retrograde çivinin mekanik davranışlarının sonlu elemanlar yöntemiyle karşılaştırılması
Comparison of mechanical behaviors of Dynamic Condylar Screw (DCS) and retrograde nail with finite element method in femoral surgery
  1. Tez No: 744783
  2. Yazar: AYBERK DİZDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Femur distalinde meydana gelen kırıklar ortopedide sıkça karşılaşılan bir problemdir. Bukırıkların tedavisinde intramedüller retrograde çivi ve dinamik kondiler vidakullanılmaktadır. Kırık tedavisi esnasında implant ve kemiklerde hasar ve gevşememeydana gelebilir ve bu sebeple revizyon ameliyatı gerekebilir. Bu çalışmada bu ikiimplatın mekanik yönden karşılaştırılması yapılmıştır. Bu çalışmada, bilgisayarortamında oluşturulan femurun distal kısmında sanal cerrahi kılavuzlar ile yapay kırıklaroluşturulmuştur ve tasarlanan implantlar bu modele montaj edilmiştir. Sonlu elemanlaranalizinin sonuçları değerlendirilirken, gerilme değerleri, gerinim değerleri, kırık hattındaoluşan mikro hareketler ve kırık hattındaki normal gerinim değerleri dikkate alınmıştır.Bu çalışmada intramedüller retrograde çivi ile sabitlenen modelde kemik implantüzerinde daha gerilme değerleri oluşmuştur. İntramedüller çivi ile sabitlenen modeldeelde edilen normal eksenel gerinim değerleri sağlam femurda elde edilen değerlere dahayakın bulunmuştur. Dinamik kondiler vidası ile sabitlenen modelde ise kırık hattında dahaaz mikro hareket miktarı oluşmuştur ve kırık hattında daha çok basma gerinimi olduğugözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Distal femur fractures are a common problem in orthopedics. Intramedullary retrograde nails and dynamic condylar screws are used in the treatment of these fractures. Damage and loosening in the implants and bones may can be seen during fracture treatment, and therefore revision surgery may be required. In this study, mechanical comparison of these two implants was made. In this study, artificial fractures have been created with virtual surgical guides in the distal part of the femur, which was created in computer environment and designed implants have been assembled on this model In this study, artificial fractures has made with virtual surgical guides in the distal part of the femur created in the computer environment and the designed implants has assembled on this model. For the evaluate the results of the finite element analysis, stress values, strain values, micro movements in the fracture line and normal strain values in the fracture line has examined. In this study, more stress value was calculated on the bone implant in the model fixed with an intramedullary retrograde nail. Normal axial strain value calculated in the model fixed with an intramedullary nail were found to be closer to the values calculated in the intact femur.