Investigation of the adhesive-bonded aluminum-polyamide hybrid joints
Yapıştırıcı ile birleştirilmiş alüminyum-poliamid hibrit bağlantıların incelenmesi
- Tez No: 744787
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZGÜR SEYDİBEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde çevreci, yüksek mukavemetli ve hafif mühendislik malzemeleri otomotiv ve havacılık sektörü için giderek önem kazanmaktadır. Bu amaçla farklı malzemelerin doğru şekilde bir araya getirilmesi ve güvenilir bir hibrit yapı oluşturulması kritiktir. Yapıştırıcılar düşük gerilim konsantrasyonu, yüksek formülasyon imkanı, iyi yorulma direnci ve sızdırmazlık avantajları nedeniyle birleştirme yöntemleri arasında oldukça büyük pazar payına sahiptirler. Ancak yüzey özellikleri ve yüzey işlemleri bağlantı performansını belirlemede etkin rol üstlenmektedir. Bu tezde, yapıştırıcı ile bağlanmış alüminyum ve poliamid numunelerinde pürüzlülük, plazma işlemi ve yapıştırıcı tipinin etkisi araştırılmıştır. Bu bağlamda, üç farklı kum boyutu oranı (120,500,1200), üç farklı plazma yöntemi (sadece alüminyum, sadece poliamid, her iki yüzey) ve üç farklı yapıştırıcı (siyanoakrilat, epoksi, MS polimer) kullanılmıştır. Pürüzlülük, temas açısı, bindirmeli bağlantı kayma dayanımı ve taramalı elektron mikroskobu testleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler sonucu P120,P500,P1200 kum boyutu ile zımparalanan numunelerde grit boyutu artışı Ra,Rq ve Rz değerlerini ve zımpara izi boyutunu düşürmüştür. Ra' nın azalması temas açısının düşmesine ve bindirmeli bağlantı kayma dayanımının artmasına neden olmuştur. Plazma işlemi alüminyum ve poliamid yüzeylerin temas açılarını etkin bir şekilde bindirmeli bağlantı kayma dayanımı yüksek oranda arttırmıştır. Plazma işlemini çift tarafa uygulamak etkiyi arttırmamıştır. Yapıştırıcı türlerinin bindirmeli bağlantı kayma dayanımı epoksi>cyanoacrlayte>MS Polimer şeklinde sıralanmıştır. Gözlenen hasar tiplerinin bindirmeli bağlantı kayma dayanımı değeri sıralaması, substrat > adhezyon/kohezyon > adhezyon > kohezyon şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Today, environmentally friendly, high-strength and lightweight engineering materials are becoming increasingly important for the automotive and aviation industries. For this purpose, it is critical to combine different materials correctly and to create a reliable hybrid structure. Adhesives have a huge market share among the joining methods due to their low-stress concentration, high formulation possibility, good fatigue resistance, and sealing advantages. However, surface properties and surface treatments play an active role in determining joint performance. In this thesis, the effect of roughness, plasma treatment, and adhesive type on adhesive-bonded aluminum and polyamide samples were investigated. In this context, three different grit size ratios (120,500,1200), three different plasma methods (only aluminum, only polyamide, both surfaces), and three different adhesives (cyanoacrylate, epoxy, MS polymer) were used. Roughness, contact angle, lap joint shear strength and scanning electron microscopy tests were carried out. As a result of the data obtained, the increase in grit size decreased the Ra, Rq, and Rz values and the abrasive trace size in the samples sanded with P120, P500, and P1200 grit size. The decrease in Ra caused a decrease in the contact angle and an increase in the shear strength of the lap joint. Plasma treatment effectively increased the contact angles of the aluminum and polyamide surfaces, and the shear strength of the lap joint highly increased. Applying the plasma treatment on both sides did not increase the effect. The lap joint shear strength of the adhesive types is listed as epoxy>cyanoacrlayte>MS Polymer. The lap joint shear strength value order of the observed failure modes is substrate > adhesion/cohesion > adhesion > cohesion.