Electronic controlled vertical integration directional coupler design with artificial neural networks for dual band application
Dual band uygulaması için yapay sinir ağları ile elektronik kontrollü dikey entegrasyon yönlü bağlayıcı tasarımı
  1. Tez No: 744786
  2. Yazar: HACER DANACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİH PALANDÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde, iki farklı varaktör diyot tabanlı, elektronik olarak kontrol edilebilen, DC öngerilim kontrol devrelerine sahip düzlemsel yönlü kuplörler sunulmuştur. Varaktör diyotların ters öngerilim gerilimlerinin büyüklük değerleri, mobil uygulama ile Bluetooth kablosuz iletişim üzerinden tek bir mikrodenetleyici üzerinden kontrol edilmiştir. Önerilen akıllı yönlü kuplörün çalışma frekansına ayarlanması için herhangi bir bağlantı oranı, DC kutuplamalı ağda uygulanacak doğru voltajın belirlenmesi için deneysel veriler makine öğrenme algoritmasında eğitilerek geniş çapta ayarlanabilir. Önerilen kuplörün çalışma frekans bandı, radyo frekansı tanımlamadan (RFID) mobil ağ uygulamalarına kadar geniş/yerel alan IoT (nesnelerin internet) frekans bantlarını kapsayan 500 MHz'den 1 GHz'e kadar ve 2 GHz'den 3 GHz'e kadar uzanmaktadır. Önerilen yönlü kuplör prototipi, düşük kayıplı Rogers RO4003C substratı üzerinde üretilmiştir. 32 dB'den fazla yüksek izolasyon seviyesi ve 10 dB'den yüksek düşük geri dönüş kaybı, tüm çalışma frekans bandında deneysel olarak ölçülmüştür. Önerilen yönlü kuplörün sayısal ve deneysel sonuçları büyük ölçüde uyumludur. Kompakt yönlü kuplör, akıllı IoT uygulamaları için kullanılmak üzere yüksek teknik potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two different varactor diode-based electronically controllable planar directional couplers with DC biasing control circuits are presented. The magnitude values of reverse bias voltages of varactor diodes have been controlled through one microcontroller via Bluetooth wireless communication by the mobile application. Any coupling ratio of the proposed smart directional coupler to be set at the operating frequency can be widely tuned by training the experimental data in a machine learning algorithm for the determination of the correct voltage to be applied in the DC biasing network. The operating frequency band of the proposed coupler is extending from 500 MHz up to 1 GHz covering and 2 GHz up to 3 GHz the dedicated wide/local area IoT (internet of things) frequency bands ranging from radio frequency identification (RFID) up to mobile network applications. The proposed directional couplers prototypes have been fabricated on low loss Rogers RO4003C substrate. The high isolation level of more than 32 dB and low return loss higher than 10 dB have been experimentally measured in the whole operating frequency band. The numerical and experimental results of the proposed directional coupler agree well. The compact directional coupler has the high technical potential to be used for smart IoT applications.