İç mimarlık eğitimi ve ölçekler arası tasarım arakesitinde proje tasarım stüdyolarının potansiyelleri üzerine bir değerlendirme ve güncel bir yapılanma önerisi
A study over interior architecture education and design studios potentials in interscale design intersection & a new approach proposal
- Tez No: 744796
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN CEM ARABACIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İç mimarlık ayrı bir disiplin olarak var olmaya başladığı süreçten itibaren birçok farklı dönüm noktası yaşamıştır. Bunlardan bir tanesi de söylem ve oluşumlar kapsamında iç mimarlığın bir disiplin olarak algılanma noktasıdır. Detaylı bir şekilde incelendiğinde görülebilir ki iç mimarlık farklı ölçeklerle ilişkilenen bir bütünün parçasıdır. Kent ve kentlilere sunabileceklerinin potansiyelleri değerlendirilmelidir. Çalışmanın amacı eğitimin var olan potansiyelleri ve yapısı incelenerek, stüdyo dersleri kapsamında yeni bir yapılanma önerisi yapılmasıdır. Tasarım eğitimi diğer disiplinlerden farklı bir öğrenme yapısına sahiptir. Teorik derslere ek olarak öğrencilerin tasarım ile bire bir iletişimde oldukları stüdyo derslerini bünyesinde barındırmaktadır. Öğrencilerde tasarım düşüncesinin oluşmasında ve mekânı kavramalarındaki ana omurgayı bu stüdyo dersleri oluşturmaktadır. Stüdyo derslerinin bu kendine özgü, katmanlaşarak artan öğrenme durumu tez kapsamında tartışılmıştır. Tez kapsamında tasarım eğitiminde stüdyo (proje) derslerinin tarihsel süreçte gelişimi ve tasarım eğitimi çerçevesinde öğrenme kavramı bir altlık olarak araştırılmış, iç mimari stüdyolar özelinde mevcut durum irdelenmiştir. İç mimari proje stüdyolarının tasarım düşüncesi oluşturmadaki etkileri tartışılmıştır. Mevcut yaklaşımlar üzerinden mekânın algılanmasına ve proje sürecine etkisi olan; proje konuları, ölçek, ölçekler arası tasarım, ile temsil ve üretim kavramları irdelenmiştir. Tez kapsamında iki adet alan çalışması gerçekleştirilmiştir. Yapılan alan çalışmasında ölçekler arası çalışmanın iç mimari stüdyolardan mekanı algılama potansiyellerini artırdığı belirlenmiştir. Temsil ve üretim yöntemlerinin de bu yapıyı destekler nitelikte lineer olmayan bir kurguda kullanılmasının da sürece olumlu etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Alınan veriler ve literatür çalışması kapsamında lineer olmayan ölçekler arası bir yaklaşım içeren bir yapı önerisi yapılmıştır. Yapılan öneride iç mimarlığın kent ile kurabileceği bağ ve potansiyeller ortaya çıkarılmıştır. Kenti bir iç mekanlar dizisi olarak değerlendiren yaklaşımda, daha bütüncül bir anlayışla, iç mimarinin potansiyelleri irdelenmiştir. Bu bütüncül yaklaşım, öğrencilerin kent ve iç mekanlar arasında bir bağlantı kurmasına olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Design education has a different learning structure from other disciplines. In addition to theoretical lessons, it includes studio (project) lessons in which students communicate directly with design. One of the most significant factors in the formation of this structure is the studio (project) course, which covers most of the design education. These studio courses constitute the main backbone of design thinking and comprehension of the students. This unique and stratified learning feature of studio courses is discussed within the scope of the thesis. Within the context of the thesis, the evolution of studio (project) courses in design education and the concept of learning within the framework of design education have been researched. Moreover the current situation in the interior architecture studios has been examined. The effects of interior design project studios on design thinking are discussed. Having an impact on the perception of the space and the project process by the existing approaches, project topics, scale/in between scales, representation, and production processes are examined. The shortcomings of the current approaches, such as perceiving the space and accepting the interior architecture as a part of the city, are discussed and a new approach is proposed. Two field studies were carried out within the scope of the thesis. In the field study, it was determined that the inter-scale study increased the space perception potential of interior design studios. It has been observed that the use of representation and production methods in a non-linear structure that supports this system has a positive effect on the process. Within the scope of the obtained data and literature study, a structure proposal was made that includes a non-linear inter-scale approach. In the proposal, the bonds and potentials that interior architecture can establish with the city were revealed. In the approach that considers the city as a series of interior spaces, the potentials of interior architecture are examined with a more holistic approach. This holistic approach allows students to establish a connection between the city and interior spaces.