Kontakt yapılı istatistiksel manifoldların geometrisi
Geometry of statistical manifolds with contact structures
- Tez No: 744819
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI BAYRAM KARADAĞ, DOÇ. DR. AHMET KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmıdır ve bu bölümde konuyla ilgili daha önce yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, diğer bölümlerde kullanılacak bazı temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Sasakian manifoldlar başlığı altında kontakt manifoldlar, hemen hemen kontakt manifoldlar, hemen hemen kontakt metrik manifoldlar, kontakt manifoldlarda temel 2-form, hemen hemen kontakt manifoldların torsiyon tensörü, K-kontakt manifoldlar ve Sasakian manifoldlar verilmiştir. Dördüncü bölümde, istatistiksel manifoldlar ele alınmıştır. Beşinci ve son bölümde ise kontakt istatistiksel manifoldlar başlığı altında hemen hemen kontakt metrik istatistiksel manifoldlar ve bunların bazı sınıfları ile ilgili kavramlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first chapter is the introcdution and this chapter mentions previous work in the subject. In the second chapter, some basic concepts that will be used in other parts are given. In the third chapter, under the title of Sasakian manifolds, contact manifolds, almost contact manifolds, almost contact metric manifolds, basic 2-form in contact manifolds, torsion tensor of almost contact manifolds, K-contact manifolds and Sasakian manifolds are given. In the fourth chapter, statistical manifolds are discussed. In the fifth and last chapter, the concepts related to almost contact metric statistical manifolds and some of their classes are given under the title of contact statistical manifolds.