Yabancı unsurlu sporcu sözleşmelerine uygulanacak hukuk
The applicable law for athlete contracts containing a foreign elements
- Tez No: 744832
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN ÖMEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmamız yabancılık unsuru barındıran sporcu sözleşmelerine uygulanacak hukukun tespitini konu almaktadır. Özellikle, İş Kanunu'nun sporcuları dışlamasından dolayı sporcu sözleşmelerinin ve dolayısıyla sporcu-işveren ilişkilerinin vasıflandırılmasına dayalı olarak yaygın bir tartışma bulunmaktadır. Kanaatimizce sporcuların Türk Borçlar Kanunu'na tabi olarak hizmet sözleşmesiyle çalışan işçiler oldukları açıktır. Her ne kadar MÖHUK m. 27 'iş sözleşmeleri' başlığını taşımakta ise de hizmet sözleşmelerinin de MÖHUK m. 27 kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine ilişkin yaygın bir görüş bulunmaktadır. Bu bağlamda ilgili maddenin sporcu sözleşmeleri açısından da uygulama alanı bulması gerekecektir.
Özet (Çeviri)
Our study is about the determination of the law to be applied for athlete contracts containing a foreign element. Including but not limited to the Labor Code excludes athletes, there is a widespread discussion based on the classification of athlete contracts and athlete-employer relations. In our opinion, it is clear that athletes are workers who work under a service contract, subject to the Turkish Code of Obligations. Although Turkish Code on Private International and International Civil Procedure (MÖHUK) art. 27 caries the title of“employment contracts”nevertheless there is a common opinion that service contracts are also should be evaluated within the scope of MÖHUK art. 27. In this context, the relevant article also will have to find application area in terms of athlete contracts.