Türkiye'de istatistik ve olasılık öğrenme alanına ilişkin hazırlanan lisansüstü tezlerin incelenmesi
An investigation of dissertations about statistics and probabilty learning area in Turkey
- Tez No: 744866
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NADİDE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma Türkiye'de olasılık ve istatistik alanında yapılan lisansüstü tezlerin nasıl bir eğilim gösterdiğini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmada doküman incelemesi benimsenmiştir. Tezlerin incelenmesi için tez inceleme formu oluşturulmuştur. Veriler analiz edilirken nitel veri analiz yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular tezlerin yayın yılına göre dağılımının düzenli olmadığı ortaya çıkarmıştır. Araştırmacıların yarısından fazlası kadın araştırmacılardan oluşmaktadır. Bu alanda hazırlanan tezlerin dilinin ağırlıkla Türkçe olduğu görülmüştür. Konu alanına ilişkin çalışmalarda istatistik konusunun daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Tezlerde en fazla“olasılık”kelimesinin anahtar kelime olarak kullanıldığı gözlenmiştir. Tezlerin en fazla“öğretim uygulamalarının farklı bileşenlerdeki (Örn; başarı, tutum) gelişimine etkisini inceleme”amacıyla yazıldığı belirlenmiştir. İncelenen tezlerin araştırma yöntemlerine bakıldığında nicel araştırma yönteminin ağırlıklı olarak benimsendiği dikkati çekmiştir. Örneklem grubunun en fazla 0-100 kişi aralığında olduğu ve en fazla ortaokul öğrencileri ile çalışıldığı ortaya çıkmıştır. İncelenen tezlerde kullanılan öğretim uygulamaları değerlendirildiğinde teknoloji destekli öğretim ortamının diğer öğretim ortamlarına göre daha fazla kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Genel olarak sonuçlar incelendiğinde gerek öğrencilerin gerekse öğretmen/öğretmen adaylarının istatistik ve olasılık kavramlarıyla ilgili kavram yanılgıları ve bilgi eksikleri dikkati çekmiştir. Bunun yanında gerçekleştirilen öğretim uygulamaları öğrencilerin başarılarında anlamlı bir artışa sebep olmuştur. Elde edilen sonuçların yeni araştırmacılara rehber olacağı ve literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine dissertations about probability and statistics in Turkey. It was adopted document analysis. To examine the dissertations, a thesis review form was created. While analyzing the data, qualitative data analysis method was used. The findings revealed that the distribution of dissertations according to the year of publication is not regular. More than half of the researchers are female researchers. The language of the dissertations are mostly Turkish. In the dissertations on the subject area, it has been revealed that the subject of statistics is more. It has been observed that the word“probability”is mostly used as a keyword. It was determined that the dissertations were mostly written with the aim of“examining the effects of teaching practices on the development of different components”. The research methods of the dissertations examined, the quantitative research method was predominantly adopted. The sample group is in the range of 0-100 people at most and it is mostly studied with middle school students. When the teaching practices used in the examined theses were evaluated, it was revealed that the technology supported teaching environment was used more than other teaching environments. When the results were examined, it was noticed that both students and teachers had misconceptions and lack of knowledge about statistics and probability concepts. In addition, the teaching practices carried out caused a significant increase in the success of the students. It is thought that the results obtained will guide new researchers and contribute to the literature..