Krizler çağında OECD ülkelerinde tasarruf, yatırım ve ekonomik büyüme
Savings, investment and economic growth in OECD countries in the age of crisis
- Tez No: 744867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYTUN MEÇİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İlk çağlardan beri gelişen dünyada ülkeler, ulusal veya küresel birçok ekonomik kriz yaşamıştır ve yaşamaya devam etmektedir. Bu kriz dönemlerinden çıkış politikaları, her ülkenin kararlarına göre farklı sonuçlar doğurmuştur. Ancak küreselleşen dünyada alınan kararlar tek bir ülke bazında sonuçlar vermemekte, iş birliği içinde bulunulan diğer ülkeleri de etkisi altına almaktadır. 21. yüzyılda yaşanan bu küresel krizler arasında en belirgin olarak, 2008 krizi ve 2019'dan bu yana etkileri görülen COVID-19 pandemisi gösterilebilir. Bunların dışında ulusal düzeyde krizler de söz konusudur. Bu çalışmada; Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyesi olan 38 ülkenin 2000-2020 yıllarına ait verilerinden hareketle kriz dönemlerinde tasarruf, yatırım ve ekonomik büyüme ilişkisi incelenmiştir. 38 ülke arasında 21 yıllık ağırlıklı ortalama verilerinde; tasarruf dışında, reel GSYH ve yatırımlarda en büyük değerler ABD'ye, en yüksek tasarruf oranı ise Şili'ye aittir. ABD için; tasarrufun, ekonomik büyümeyi etkilemediği, yatırımın ekonomik büyümeyi etkilediği görülmüştür. Tasarrufun ekonomik büyümeyi etkilememesi ABD'de tüketimin oldukça fazla olmasıyla açıklanmaktadır. ABD'nin reel GSYH değerlerinin yüksek olmasının sebeplerinden biri, dolar ile küresel ekonomide genel bir hakimiyete sahip olması gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
Since the early ages, countries in the developing world have experienced and continue to experience many national or global economic crises. The exit policies from these crisis periods have produced different results according to the decisions of each country. However, the decisions taken in the globalizing world do not yield results based on a single country. It also affects other cooperating countries. The most prominent of these global crises in the 21st century are the 2008 crisis and the COVID-19 pandemic, which started in 2019 and made itself felt in 2020. Apart from these, there were also national-level crises. In this study, the relationship between savings, investment and economic growth in crisis periods of 2000-2020 for the 38 countries that are members of the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) has been examined. In the weighted average data of 21 years among 38 countries; apart from savings, the largest values in real GDP and investments belong to the USA. Additionally, the highest saving rate belongs to Chile. It has been seen that saving does not affect economic growth, while investment affects economic growth for the USA. The fact that saving does not affect economic growth is explained by the fact that consumption is quite high in the USA. One of the reasons for the high real GDP values of the USA can be said to have a general dominance in the global economy with the US dollar.