Akören ve çevresinin fiziki coğrafyası
Akören and its environments physical geography
- Tez No: 74488
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİF AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Çalışma sahası İç Anadolu Bölgesi'ndeki Konya Bölümü'nün güneybatısında yer almaktadır. 550 km2'lik yüz ölçümüne sahip olan saha 37° 12' - 37° 55' kuzey enlemleri ile 32° 07' - 32° 36' doğu boylamları arasındadır. Bu çalışma coğrafî prensipler çerçevesinde sahanın doğal ortam koşullan incelenmiş ve bunları insan yaşamı üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Tez, Jeoloji, Paleocoğrafya ve Tektonizma, Jeomorfoloji, İklim, Hidrografya, Toprak, Doğal Bitki Örtüsü ve Araziden Faydalanmadan oluşan bölümleri içermektedir. Çalışma alanında Mesozoik'ten Kuaterner'e kadar çeşitli dönemlerde oluşmuş jeolojik formasyonlar bulunmaktadır. Bunlar içerisinde en yaygın olanı kalkerlerden oluşan Üst Kretase formasyonlarıdır. Alp orojenez kuşağına dahil olan çalışma sahası özellikle Genç Tektonik Hareketler' den büyük ölçüde etkilenmiştir. İnceleme alanında karst, fluvial ve volkan topografyasına ait jeomorfolojik şekiller bulunmaktadır. Arazi dağlık sahalar, plato sahaları aşınım yüzeyleri ve vadiler olmak üzere dört bölümde incelenmiştir. İklimi; Akdeniz iklimi ile İç Anadolu karasal iklimi arasında geçiş özelliği gösterir. Akören'in yıllık sıcaklık ortalaması 11,2°C yıllık, yağış tutan, 431,1 mm'dir. Sahadaki en önemli hidrolojik birim Çarşamba Çayı'dır. Zonal ve Azonal topraklan görülen arazide bitki örtüsü orman ve steplerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This area is in Central Anatolia on the south west of Konya region. 550 It's between 37° 12' - 37° 55' north latitude, 37° 07' -32° 36' west longitude In this study, the geology, paleoageography, geomorphology, climate, soil, natural, vegetation and land use of the research area are investigated. In this area, there are several geologic formations have been formed during various periods from Mesozoic to Quaternary and included in the Alpine organic belt has been highly affected by the neotectanic activities.. In this area many geomorphologic shapes belong to fluvial, karst and volcanic topography. The climate of the study area show a transition between the Mediterranean and the Central Anatolia climates. Akören is anual heat is about 1 1,2°C, and rain is total 431,1 mm. In the area the most important hydrologic is the River Çarşamba. Zonal and azonal earth is available in the area and it's vegetation are forest and steppe.