Sanat terapisinin aleksitimik çocuklar üzerine etkileri
Alexitimia children of art therapy effects on
  1. Tez No: 782444
  2. Yazar: SEDA KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NESRİN AKÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Politikaları ve İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sanatsal çalışmalar çocukların her döneminde bir terapi niteliğindedir. Ancak herhangi bir sanat etkinliğinin terapi özelliğini taşıyabilmesi için çocukluk dönemlerinin tüm gelişimsel alanlarını ve bu alanların özelliklerini bilmek yeterli olmayabilir. Çocuğun yakınındaki bireylerin sağlıklı iletişim sağlamak adına yapması gereken önemli görevleri bulunmaktadır. Tezde, çocukluk döneminde yaşanılan kritik durumları, bu durumların kritik yönleri, çocuğun çevresini oluşturan yakınlarının çocuğa karşı görevleri ve sanat çalışmalarının tedavi gücü vurgulanmaya çalışılmıştır. Bu tezde, çocukluk döneminde 7–11 yaş arası aleksitimik bireylerin sanat terapisiyle kaygılarını, ifadelerini dile getirmelerinde görsel sanatların etkisini incelenmektedir. Yunan kökenli aleksitimi,“duygular için söz yokluğu”anlamına gelir. Bu bağlamda sanat terapisinin, aleksitimik bireylerin sözel ifade becerisinin yani duygularını ifade etmede farkındalık yaratması beklenir. Sanatla terapi gören bu bireyler, duygularına daha derin boyutlarda bakabilmeli ve uygulama çalışmaları ile duygularını iyi düzeyde ilişkilendirebilmelidir. Aleksitimik çocuklara sanat çalışmaları uygulandığında önemli katkılar yaratabileceği ve bu konuyla alakalı daha fazla araştırmalar yapılması gerektiğinin önemli olduğunu ortaya koymaktır. Tezde birinci bölümde öncelikle amaç olarak hedeflenen önem ve sınırlılıklardan, ikinci bölümde, aleksitimi, temel özellikleri, çocukluk döneminde aleksitimi sebepleri ve bu durumu tanımlarken terapistlerin, psikolog ve psikiyatristlerin kullandığı ölçeklerden bahsedilecektir. Tezin son ve 3. bölümünde ise; sanat terapisi, çeşitleri, uygulama adımları ve tedavi edici özelliği konularının üzerinde durulup terapi örneklerine yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Artistic works are a therapy for children in every period. However, it may not be enough to know all the developmental areas of childhood and the characteristics of these areas in order for any art activity to have the feature of therapy. Individuals close to the child have important duties to perform in order to ensure healthy communication. In the thesis, it has been tried to emphasize the critical situations experienced in childhood, the critical aspects of these situations, the duties of the relatives of the child to the child and the therapeutic power of art works. In this thesis, the effect of visual arts on alexithymic individuals between the ages of 7 and 11 in childhood to express their concerns and expressions through art therapy is examined. Alexithymia, of Greek origin, means“absence of words for feelings”. In this context, art therapy is expected to create awareness in verbal expression skills of alexithymic individuals, that is, in expressing their emotions. These individuals, who receive art therapy, should be able to look at their emotions in a deeper dimension and relate their feelings with practice studies at a good level. It is to show that it is important to make important contributions when art works are applied to alexithymic children and that more research on this issue is needed. In the first part of the thesis, the importance and limitations aimed as the aim, in the second part, alexithymia, its main characteristics, the causes of alexithymia in childhood and the scales used by therapists, psychologists and psychiatrists will be mentioned. In the last and third part of the thesis; Art therapy, its types, application steps and therapeutic properties will be emphasized and examples of therapy will be given.